CTP Genel Sekreteri Akansoy’dan sert çıkış: “Ayrılıkçı tezlere asla izin vermeyeceğiz!”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, fakirleşme ve ekonomik daralmanın Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğuna işaret ederek Avrupa Birliği ile işbirliği yaparak Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve Yeşil Hat ticaretini geliştirilmesi için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kıbrıs sorununa yönelik politikalarını sert bir şekilde eleştirdi. Akansoy, Tatar’ın “egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün Meclis’te oy birliği ile karara bağlanması” çağrısına yanıt vererek, ayrılıkçı tezlerin CTP’nin olduğu Meclis’ten oybirliğiyle geçmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kıbrıs Türk halkının, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme ulaşamamış olmanın bedelini ödediğini söyleyen Akansoy, her iki tarafın da ayrılıkçı zihniyetlerle üstünlük kurma ve ayrılıkçı tezleri yükseltme yarışına girmesinin her iki toplumun da zararına olduğunu ifade etti. Akansoy, Kıbrıslı Türklerin dünyadan yalıtılmışlık durumunun her geçen gün arttığını dile getirdi.

Akansoy, çözüm için siyasi eşitlik ve tek egemenlik temelinde BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ortak bir zemin oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Yeni bir yapıda Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarının bu zemin üzerinden diplomatik girişimlerle geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, “tanınma ve egemen eşitliğe dayalı” bir politikanın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ve Kıbrıslı Türklerin adada azınlık statüsüne düşürülmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Akansoy, halk arasındaki kamuoyu araştırmalarında ekonominin ve Kıbrıs sorununun en önemli sorunlar olarak öne çıktığını belirtti. Ekonomik daralmanın ve insanların fakirleşmesinin doğrudan Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olduğunu söyledi.

CTP tarafından yapılan kamuoyu araştırmalarında, Ersin Tatar’a olan güvenin düşük olduğunu belirten Akansoy, bu durumun temsiliyet açısından ciddi bir sorun olduğunu ifade etti. Halkın Tatar’ı ve siyasi tezlerini kabul etmediğini ve reddettiğini belirtti.

Akansoy, bölgesel sorunlara çözüm bulmak adına bölge devletlerinin yoğun diplomatik çalışmalar yürüttüğü bir dönemde, ayrılıkçı siyasetin Kıbrıslı Türkleri bu coğrafyaya hapsetmesinin reddettiğinin altını çizdi. Avrupa Birliği’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni 2004 referandumuna bağlı olarak üye aldığı yalanının sürekli tekrarlanmasının bir sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını kaydeden Akansoy, Kıbrıs’ın AB üyeliğiyle ilgili çalışmaların çözüm üretebileceğini ve Yeşil Hat ticaretiyle 2022’de yoğun bir ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı.

Akansoy, AB ile kavga etmek yerine hak ve çıkarların geliştirilmesi için çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Doğrudan Ticaret tüzüğünün gündeme gelmesi ve Yeşil Hat ticaretinin geliştirilmesi için çalışmalarının süreceğini ifade etti.

CTP olarak siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli, iki toplumlu bir çözüm için BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ortak bir zeminin önemine vurgu yapan Akansoy, adil ve kalıcı bir çözümün bu temelde sağlanabileceğini ve bu tavrın dönemsel değil ilkesel bir karar olduğunu belirtti. Ayrıca, önümüzdeki süreçte çözümle ilgili çalışmaları artırarak sürdüreceklerini ve toplumsal itibarı geri kazanmak için daha fazla sorumluluk üstleneceklerini ifade etti.

Son olarak Akansoy, ayrılıkçı tezler çerçevesinde bir kararın CTP’nin olduğu Meclisten oybirliğiyle geçmesinin hiçbir zaman mümkün olmayacağını belirtti. Ersin Tatar ile dinamik bir sürecin başlatılamayacağını söyleyen Akansoy, çözümün halkın önünden çekilmekle sağlanabileceğini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi