NATO ZİRVESİNDE KIBRIS HAZIRLIĞI

Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez hazırlanan bölgesel savunma planları 11-12 Temmuz’da Litvanya’daki NATO zirvesinde onaylanacak. Erdoğan’ın da katılacağı toplantıda İsveç’in adaylığının yanı sıra masada Kıbrıs da olacak.

AB-NATO İŞBİRLİĞİ DEVREDE
10 Ocak 2023’te imzalanan AB-NATO İşbirliğine İlişkin Ortak Bildiri’nin son maddesi Türkiye’yi Kıbrıs’ta sıkıştırdı. “NATO üyesi olmayan AB üyelerinin İttifak’ın girişimlerine mümkün olan en geniş katılımını teşvik ediyoruz” şeklindeki madde, Güney Kıbrıs’ın NATO ile geniş ölçekli işbirliğinin yolunu açıyor. Uzmanlara göre bu madde Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlük hakkını ortadan kaldırmayı da hedefliyor.

ABD TÜRKİYE’YE BASTIRIYOR
İsveç’in adaylığını onaylaması için ABD’nin Ankara’ya baskıları sürüyor. NATO’yu “Kıbrıslı Rumların cephaneliğini güçlendirmekle” suçlayan Türkiye, Kıbrıs Sorununu NATO zirvesinde gündeme getirmeye hazırlanıyor. Bölgesel savunma planları için yapılan son toplantıda Yunanistan “Türk Boğazları” ifadesine itiraz etmiş, Türkiye ise “Kıbrıs’a ilişkin coğrafi konumlarla ilgili kullanılan bazı ifadelere” karşı çıkmıştı.

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi