Türkiye basını: “KKTC, Türkiye’ye ve Avrupa’ya bağlanacak”

Türkiye'den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda çıkan haberde detaylar yer aldı. "Bağlantı türü (HVDC-VSC) dünyada ülkeler arasında en yaygın kullanılan bağlantı türü" denildi.

Yeni Şafak’ta yer alan haberde “Türkiye denizaltı elektrik bağlantı kablosu ile KKTC’ye desteğini sürdürecek. 2028 yılına kadar döşenecek olan kablo ile adaya 800 megavat elektrik gelecek. Böylece KKTC’deki elektrik sorunu büyük ölçüde çözülecek” ifadeleri yer aldı.

Haberde “ayrıca teknik anlamda hazır olan hattın yaklaşık 85 kilometre uzunluğunda birbirine yakın 3 güzergâh halinde yapılacak, bunların yanı sıra Avrupa’ya 3 hattan bağlı olan, HESTere sahip olan ve Avrupa Şebekeler Birliği’ne de üye olan Türkiye’nin kurulu gücü ve kaynak çeşitliliği KKTC’ye kaynak olacak” denildi. Türkiye ile KKTC arasında planlanan denizaltından elektrik bağlantısı projesi teknik olarak hazır durumda olduğu vurgulanırken, “hazırlanan bağlantı türü (HVDC-VSC) dünyada ülkeler arasında en yaygın kullanılan bağlantı türü olarak biliniyor” ifadeleriye yer verildi.

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi