İsveç: Türkiye artık NATO’ya katılma teklifimizi onaylamaya başlamalı

Finlandiya nisan ayında NATO'ya katıldı ancak Türkiye güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek İsveç'in üyeliğini engellemeye devam ediyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Türkiye’nin artık İsveç’in NATO’ya katılma teklifini onaylamaya başlaması gerektiğini çünkü Stockholm’ün NATO üyeliği konusunda Türkiye ile yaptığı anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından onlarca yıldır sürdürdükleri askeri uyumsuzluğu tersine çevirerek NATO’ya katılmak için başvuruda bulunmuştu.

Finlandiya nisan ayında NATO’ya katıldı ancak Türkiye güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek İsveç’in üyeliğini engellemeye devam ediyor.

Bu ay Ankara, İsveç’in NATO’ya katılmasına yeşil ışık yakılmadan önce Stockholm’deki Türkiye karşıtı protestoları bastırması gerektiğini söyledi.

“SIRA TÜRK PARLAMENTOSUNUN ONAY SÜRECİNİ BAŞLATMASINDA”
Billstrom parlamentodaki bir toplantı sırasında Reuters’e verdiği demeçte, “Bizim kararımız bizden bekleneni yaptığımız yönünde, şimdi sıra Türk parlamentosunun onay sürecini başlatmasında” dedi.

Billstrom, İsveç’in NATO’nun temmuz ortasında Vilnius’ta yapılacak zirvesine kadar katılabileceği konusunda umutlu olduğunu söyledi ve bir “B Planı” olmadığını da sözlerine ekledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi