Kayıp denizaltı için zamana karşı yarış sürüyor

15 Nisan 1912'de ilk seferinde bir buz dağına çarparak batan Titanik'in enkazını gezmek isteyen turistleri taşıyan bir deniz aracını bulmak için aramalar sürerken sonar, salı günü suyun altında duvara vurma sesleri yakaladı.

CNN International’a verilen bir ABD bilgi notuna göre duvara vurma sesinin ne zaman ve ne kadarlığına sürdüğü bilinmiyor. İlerleyen saatlerde daha fazla ses de duyulduğu belirtilirken, bunlar “duvara vurma sesleri” olarak nitelendirilmedi.

Notta, “akustik geri bildirimin” arama kurtarma çalışmalarında çok faydası olacağı ve deniz aracındakilerin hayatta olduğuna dair umut verdiği belirtildi.

OceanGate Expeditions’a ait denizaltıyla temas, pazar günkü gezisinin 1 saat 45. dakikasında kopmuştu. Titan isimli denizaltının pazartesi günü vaktinde dönüş yapmadığı bildirilmişti.

Deniz aracının içindekilere suyun altında 96 saat boyunca yetecek oksijen bulunuyor. Yetkililer bu sayacın pazar sabahı 06.00 sularında başladığını ifade etti. Bu sebeple çok uluslu arama kurtarma çalışmaları “zamana karşı yarış” olarak da nitelendiriliyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi