İMO Deprem Komitesi’nden çalıştay kararı çıktı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Deprem Komitesi, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin etkilerini ve güncellemeleri tartıştı. Yapı güvenliği ve deprem yönetmeliğinde yapılacak değişiklikleri ele alan komite, uzmanların katılımıyla bir çalıştay önerdi.

HABER MERKEZİ

İnşaat Mühendisleri Odası Deprem Komitesi, Başkan Gürkan Yağcıoğlu yönetiminde geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği 45. Dönem 6. toplantısında, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin orta vadeli hukuki ve sosyoekonomik sonuçları ile mevcut tasarım anlayışı üzerindeki olası etkilerini ele aldı.

Toplantıda, deprem yönetmeliği ve tasarım ilkelerinin güncellenmesi, deprem haritasının yenilenerek güncellenmesi, Kahramanmaraş depremleri sonrası elde edilen bilgi ve tecrübelerin değerlendirilmesi gibi konular üzerinde fikir alışverişi yapıldı. Ayrıca, KKTC’deki deprem bölgelerinde yapılacak binalar için yönetmelikte değişiklik yapılması ve zemin koşullarına göre tasarım değerlerinin güncellenmesi için çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, konunun derinlemesine irdelenmesi amacıyla bir çalıştay düzenlenmesi tavsiye edildi. Toplantıda ayrıca, Kahramanmaraş depremleriyle ilgili Türkiye’de yayınlanan deprem gözlem raporları ve Adıyaman’daki teknik inceleme ekibinin gözlemleri de ele alınarak, mevcut yapı stoğunun durumu üzerine tartışmalar gerçekleştirildi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi