AB’nin Rusya’da petrol ithalatı yüzde 90 geriledi

AB ülkelerini Rusya'da petrol alımı yüzde 90 oranında gerilerken, ham petrol alımı ise yüzde 91 oranında geriledi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya’dan petrol alımı bu yılın mart ayında, Rusya-Ukrayna savaşı öncesine kıyasla yüzde 90 oranında geriledi.

Avrupa İstatistik ofisi (Eurostat), üye ülkelerin mart ayında Rusya’dan ham petrol ve petrol ürünleri ithalatına ilişkin verileri yayımladı. Buna göre; mart ayında AB’nin, Rusya’dan toplam ham petrol ve petrol ürünleri ithalatı 1,4 milyon ton oldu. Söz konusu ithalat, 2019-2022 döneminde aylık ortalama 15,2 milyon ton seviyesinde bulunuyordu. Böylece, AB’nin mart ayında Rusya’dan toplam ham petrol ve petrol ürünleri alımı yüzde 90 azaldı.

AB’nin ham petrol ithalatı, yaptırımlar çerçevesinde ambargo uygulamasının yürürlüğe girdiği Aralık 2022’de yüzde 70 gerileyerek 3,7 milyon ton oldu. Ham petrol ithalatı bu yılın mart ayında ise savaş öncesindeki aya kıyasla yüzde 91 azalarak 1,17 milyon tona indi.

AB’nin Ocak 2022’de 3,3 milyon ton olan petrol ürünleri ithalatı da ikinci bir ambargo kararının ardından Şubat 2023’te yüzde 80 gerileyerek 0,7 milyon tona düştü. petrol ürünleri ithalatı bu yılın mart ayında savaş öncesindeki aya kıyasla yüzde 92 azalarak 0,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

AB’nin Rusya’dan petrol alımı, yaptırımlarda belirli koşullar altında sınırlı ithalata izin veren istisnalar nedeniyle tamamen durmadı. AB ülkeleri, savaş öncesinde petrolün yaklaşık yüzde 25’ini, doğal gazın da yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ediyordu.

Kaynak: AA

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi