“Onur Yürüyüşünde birleştik, bölünemeyiz”

Toplumlararası Onur Yürüyüşü'nün ikincisi gerçekleşti. Etkinlikte, toplumlararası dayanışma ve eşitlik mücadelesi vurgulandı.

HABER MERKEZİ

Kuir Kolektif Cy, Kuir Kıbrıs Derneği, Filipinli LGBT’ler, Afrika LGBTİ+ Topluluğu, Kıbrıs Üniversitesi LGBTQIA+ & Müttefik Öğrenciler Kulübü, Kıbrıs Avrupa Üniversitesi LGBT+ Topluluğu ve Kıbrıslı LGBTQ+ Diaspora Ağı tarafından ikincisi düzenlenen Toplumlararası Onur Yürüyüşü, “Onur Yürüyüşünde birleştik, Bölünemeyiz” sloganı ile bu akşamüstü Ledra Palace’ta yapıldı.

Örgütlerin kuzeyde ve güneyde toplanarak ara bölgeye yürüdüğü etkinlik, Ledra Palace’ta Pride kuzeyden ve güneyden gelen Pride bayrağının birleştirilip, Dayanışma Evi’nin üzerine asılması ile devam etti. Alanda kurulan yiyecek ve içecek stantları ile etkinliğe devam eden katılımcılar, düzenlenecek konser ile gece geç saatlere kadar “Toplumlararası Onur Yürüyüşü”nün ikincisini kutlayacak.

Etkinlik sırasında örgütler adına, Türkçe, Rumca ve İngilizce hazırlanan ortak bir basın açıklaması da okundu. Etkinlikte yapılan açıklamada, toplumlararası dayanışma ve eşitlik mücadelesi vurgulandı. Hayatın her alanında eşitlik, kapsayıcılık ve adalet arayışına olan bağlılıklarına dikkat çeken örgütler, organizasyonun politik bir eylem ve mesaj olduğunu ve mücadelelerinin birbirine bağlı olduğunu ifade etti.

Açıklamada, farklı örgütlerin birlikte hareket ederek varlıklarını, görünürlüklerini ve kesişimselliği vurgulayan örgütler, Onur Yürüyüşlerini yeniden tanımladığı kaydettiler. Bölücü ve aşırılık yanlısı söylemlerin yükselişiyle birlikte karşılaşılan zorluklara dikkat çeken örgütler, bu zorluklara karşı dimdik durduklarını ve mücadelelerini sürdürdüklerini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi