YKP’den boykot çağrısı

YKP Parti Meclisi Üyesi Rasıh Keskiner, 25 Haziran ara seçimi için halkı boykota çağırdı ve seçimleri otoriter baskıcı rejimlere meşruiyet kazandıran bir araç olarak nitelendirdi.

HABER MERKEZİ

YKP Parti Meclisi üyesi Rasıh Keskiner, 25 Haziran ara seçimiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada halkı boykota katılmaya çağırdı. Keskiner, seçimlerin adı altında ülkenin kuzeyindeki gerçeklerin gizlendiğini ve bu durumun tekrarlanan bir oyun olduğunu belirtti.

Keskiner, Türkiye’deki yönetimlerin uzun yıllardır Kıbrıs’ın kuzeyinde demokratik bir seçim ortamının oluşmasına izin vermediğini ifade etti. Değişen demografik yapı, taşınan nüfus ve dağıtılan yurttaşlıkların varlığı nedeniyle Kıbrıslıların iradesinin sandığa yansımasının mümkün olmadığını savundu. Ayrıca, kuzeyde oluşturulan bir vitrinin olduğunu ve her şeyin bu vitrinin süslenmesi için yapıldığını dile getirdi.

Keskiner, Kıbrıslıların herhangi bir alanda ve kurumda söz hakkının olmadığını ve Türkiye’nin uyguladığı rejimin sınırları belirlediğini vurguladı. Bu durumu kabul edenlerin iradelerine yapılan müdahalelerle ilgilenmediğini belirtti. Keskiner, seçimlerin neden yapıldığına dair soru işaretleriyle, seçimlerin otoriter ve baskıcı rejimlere meşruiyet kazandırmak amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

Yeni Kıbrıs Partisi’nin uzun süredir aynı görüşü savunduğunu belirten Keskiner, TC yönetimlerinin müdahaleleri sonucu Kıbrıs’ın kuzeyinde herhangi bir seçimin anlamının kalmadığını iddia etti. Keskiner, topluma çağrıda bulunarak, bu göstermelik seçim oyununu reddederek ve boykot uygulayarak tepkilerini göstermelerini istedi. Sandığı boykot ederek tepkilerini ortaya koymalarını ve unutmamaları gerektiğini dile getirdi: Sandık, otoriter ve baskıcı rejimlere meşruiyet kazandırmak için sık sık tekrarlanan bir araçtır.

Keskiner, tepkilerini ortaya koymak ve gayrimeşrulukları daha da açığa çıkarmak için sandığı boykot etmelerini istedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi