Naci Görür büyük deprem üretebilecek fayları açıkladı

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’daki deprem riskine dikkat çekerek, güneyinde yer alan Helen-Kıbrıs Dalma-Batma zonunun da büyük depremler üretebileceğini belirtti.

Türkiyeli Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından Antalya’da yaptığı bir konuşmaya ilişkin paylaşımda bulundu.

Görür, “Antalya’da deprem dirençli kentler konusunda bir panele katıldım. Hala bazı arkadaşlar konuşmamın içeriğini soruyor. Basitçe şöyle özetlenebilir” diyerek konuşmasının içeriğine ilişkin detaylar verdi ve uyarıda bulundu.

“KENTE 100 KİLOMETREN DAHA YAKIN”
Görür paylaşımında “Antalya aktif bir fay zonu üzerinde oturmuyor, içinden bir fay geçmiyor ama birçok aktif faya (deprem kaynağına) yakın. Doğusunda Akşehir, batısında Fethiye-Burdur, güneyinde Helen-Kıbrıs Dalma-Batma zonu ve kuzeyinde ise göller bölgesine ait faylar var. Bu faylar genellikle eğim atımlı normal faylar. Genellikle kente 100 kilometren daha yakın olup büyük depremler üretebilirler ve bu depremler de belli ölçüde Antalya’yı etkileyebilirler” dedi.

Görür paylaşımının devamında ise “2- Antalya’nın dağ bölgesinde zemin çok sağlam. Kentin oturduğu ova bölgesinde ise durum farklı. Ova bölgesinin batısında yaygın olarak travertenler yer alır. Bunlar da sağlam ve kuru zeminlerdir. Ovanın batısında çoğu kez kırıntılı genç çökeller ve alüvyonlar bulunur. Bol sulu olan bu birimler kötü kalitede zeminlerdir. Mümkünse buralar çok betona boğulmamalı, ağır ve çok katlı binalar yapılmamalıdır. Özellikle D-B aksında kent genişlememeli ve fay zonlarına yaklaşılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi