Rusya’dan Ukrayna’ya ‘Erdoğan’ tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kahovka Hidroelektrik Santrali’ne saldırı konusunda uluslararası araştırma komisyonu kurulmasını öneren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği gerekçesiyle Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’ya tepki gösterdi.

Medya Günlüğü’nde yer alan habere göre, Zaharova, Telegram kanalında Kahovka Hidroelektrik Santrali’ne saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Zaharova, “Kuleba, Zelenskiy’e uluslararası komisyon kurmayı öneren Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kaba konuştu. Kiev’in BM’deki daimi temsilcisi Kislitsa da, soruşturmanın imkansız olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın açıklamalarına şaşırmadığını kaydeden Zaharova, “Kiev rejimi Buça’da ölü ilan ettiği insanların listesini BM’ye bile vermemişti. Kahovka’daki terör saldırısına ilişkin soruşturma yapılsa ne yazar!” dedi.

“RUSYA, BM’DE ABD VE MÜTTEFİKLERİNCE ENGELLENDİ”
Rusya Dışişleri Sözcüsü, daha önce Kuzey Akım gaz boru hatlarındaki patlamalara ilişkin bağımsız bir soruşturma yapılmasını öneren Rusya’nın BM’de ABD ve müttefiklerince engellediğini de ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba Erdoğan’ın komisyon önerisi için, “Sürekli sözde adalet arama oyunundan bıktık. Kimin ne olduğu çok açık. Ruslarla oyun oynamak niyetinde değiliz” demişti.

“ZİYARETLE İLGİLİ OLARAK TÜRK TARAFIYLA İLETİŞİME GEÇİN”
Zaharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında bir gazetecinin, “Yeni Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ne zaman Moskova’ya geliyor” sorusuna, “Ziyaretle ilgili olarak Türk tarafıyla iletişime geçin. Bu konuda daha fazla bilgimiz olursa, kesinlikle paylaşacağız” yanıtını vermişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Fidan telefonda konuşmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, 9 Haziran’da taraflar işbirliğini sürdürme niyetlerini teyit etti ve yaklaşan ikili temasların takvimini görüştü. Bakanlık, “İki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasındaki yapıcı iş birliği sürdürmeye hazır olma durumu karşılıklı olarak teyit edildi” açıklamasında bulundu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi