Almanya Başbakanı Scholz’un sığınmacılarla ilgili “esprisi” tepki çekti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Akdeniz üzerinden Almanya'ya gelen düzensiz göçmenlerle ilgili "esprisi" sosyal medyada eleştirildi.

Scholz, Nürnberg kentinde Protestan Kilisesi’nce düzenlenen bir etkinliğe katılarak göç ve mülteci politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Almanya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırında bulunan bir ülke olmamasına rağmen en fazla iltica başvurusu yapılan ülke olduğunu belirten Scholz, Almanya’ya gelen düzensiz göçmenlerin büyük bölümünün başka AB ülkelerinde kayıt altına alınmadığını belirtti.

Scholz, Almanya gelen yüksek sayıdaki düzensiz göçmene işaret ederek, “Önceden Avrupa Konseyinde bu espriyi yaptım. Almanya’nın Akdeniz’e büyük bir sahili olmalı. Çünkü gerçekten Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere göre, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gelen sığınmacıların çoğu Almanya’ya geliyor” dedi.

“BUNUN ÜZERİNE GÜLEBİLEN ÜLKEYİ YÖNETMEMELİ”
Almanya Başbakanı Scholz’un “espri” olarak nitelendirdiği sözleri sosyal medyada tepki çekti. Akdeniz’de gemilerle düzensiz göçmenleri kurtarma çalışmaları yapan Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Scholz’u eleştirerek, “Sadece 2023’te Akdeniz’de 1150’den fazla ölüm yaşandı. Şansölyenin aklına gelen kötü bir espri. Bunun üzerine gülebilen ülkeyi yönetmemeli” ifadeleri kullanıldı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Matthias Hauer de, özellikle bir Alman başbakanının başkalarının acısıyla dalga geçmemesi gerektiğini aktardı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Lilly Baudszun ise, “Sosyal demokrat bir başkan insanlar hakkında asla böyle konuşmamalı ” şeklinde paylaşımda bulundu.

Kaynak: AA

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi