Korkmazhan: “Milletvekili maaşlarının düşürülmesi için mücadele edeceğiz”

Bağımsız milletvekili adayı Abdullah Korkmazhan, milletvekili maaşından en düşük kamu maaşı kadarını alacak, geriye kalan miktarı her ay farklı bir kuruma bağışlayacağını açıkladı.

HABER MERKEZİ

Bağımsız milletvekili adayı Abdullah Korkmazhan, beraberindeki heyetle birlikte Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nı (KTAMS) ziyaret ederek, sendika başkanı Güven Bengihan ve yetkililer ile görüşme gerçekleştirdi.

Bağımsız milletvekili adayı Abdullah Korkmazhan ziyarette yaptığı açıklamada, KTAMS ile birlikte kamu çalışanlarının hakları ve toplumsal varoluş mücadelesi doğrultusunda ortak mücadele içerisinde olduklarına dikkat çekerek, bu ortak mücadelenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini vurguladı.

Kamuda, başta milletvekilleri, bakanlar ve müşavirler olmak üzere yüksek ve astronomik maaş alanlardan kesinti yapılması ve gereksiz cari giderlerde tasarruf yapılması gerektiğini belirten Korkmazhan, “Milletvekili maaşları çok yüksektir. Düşürülmesi ve en düşük kamu maaşına çekilmesi için mücadele edeceğiz. Milletvekili maaşından en düşük kamu maaşı kadarını alacak, geriye kalan miktarı her ay farklı bir kuruma bağışlayacağız” dedi.

“Oy hesabı ve partizanca istihdamlar ile niteliksizleştirilmiş ve hantallaştırılmış kamu yönetimi verimli, etkin ve yurttaşa kaliteli hizmet veren bir yapıya kavuşturulmalıdır” diyen Korkmazhan, bütçenin yeniden ele alınarak daha adil bir bütçenin oluşturulması, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği ve bütçedeki savunma kaleminin iptal edilerek kamusal hizmetlere aktarılması gerektiğini vurguladı.

“Müşavirlik sistemi ve üçlü kararname kaldırılmalı, kamu istihdamları ihtiyaç ve liyakata göre yapılmalıdır. Çalışanlar arasında yabancı-yerli, kamu-özel ayrımı yapılmadan, eşel-mobil sistemi yeniden yürürlüğe konulmalı, maaş ve ücretlerin erimesinin önüne geçilerek, ücretlerin hayat pahalılığı ile doğru orantılı bir şekilde yükselmesi sağlanmalıdır. Asgari ücret insanca yaşama olanak sağlayacak düzeye çekilmeli, özel sektördeki asgari ücret en az kamudaki en düşük maaşa endekslenmelidir” diyen Korkmazhan, meclis kürsüsünü bu politikalar doğrultusunda mücadele alanına dönüştüreceklerini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi