TDP özel okul fiyatlarını Rekabet Kurulu’na şikayet etti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Avukat Mine Atlı, özel okulların aynı anda fahiş fiyat artırımının Rekabet Yasası’nın 4. ve 6. maddelerine aykırı olduğuna işaret ederek araştırma talebiyle Kurul'a başvuru yaptıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Avukat Mine Atlı, Eğitim Bakanlığı’nın özel okulların fahiş fiyat artışı karşısında bir politika geliştirmek gibi bir gailesinin olmadığını vurgulayarak, Rekabet Kurulu’na resmi olarak şikâyette bulundu.

“EĞİTİMDE SORUNLAR DEVAM EDERKEN, EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN SENDİKALARINA KARŞI TAARRUZA GEÇTİ”

Rekabet Kurulu’na yaptıkları şikâyet başvurusu sonrası basına açıklama yapan Atlı, TDP olarak kendileri için eğitimin esas teşkil ettiğini ve çok önemli bir konu olduğunu belirtti, 1976 yılından bu yana da bütün çocukların eşit şekilde kaliteli ve tam zamanlı eğitim hakkına inandıklarını ve bu alanda mücadelemiz ettiklerini kaydetti.

Atlı, “Eğitimde sorunlar devam ederken, Eğitim Bakanlığı’nın ise öğretmen sendikalarına karşı taarruza geçtiğini görüyoruz. Bakanlığın, tam zamanlı eğitime geçmeyi her ne kadar telaffuz etse de sendikaların, bunun yapılması için gerçekleştirilmesi gereken dile getirdiği alt yapı çalışmaları yapılmadığını ve öğretmenlerin gerçek ihtiyaçlarının tespit edilmediğini görüyoruz” dedi.

“VELİLER İÇİN ÖZEL OKULLAR BİR TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”
Kamusal eğitimdeki sorunlar ve tam gün eğitim olmaması nedeniyle özellikle özel sektörde çalışan velilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını, çocukların da bundan nasibini aldığını söyleyen Atlı, böylesi bir iklimde veliler için özel okulların bir tercih değil bir zorunluluk ve mecburiyet olduğuna dikkat çekti.

Atlı, “Bakanlığın ise AKP iktidarının talimatlarını uygulama dışında özel okullar üzerinde etkili olma gailesi yok. Biz TDP olarak; özel okulların birbirleriyle uyum içinde aynı anda ücretlerine fahiş miktarda artış yaptıklarını gözlemledik. Bunun Rekabet Yasası’nın 4. ve 6. maddelerine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bize göre ciddi anlamda bir ihlal söz konusu. Bu yüzden de araştırma yapılması için resmi olarak şikâyet başvurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi