KTÖS ve KTOEÖS’ten Öğretmen Akademisi önünde eylem

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) tarafından yapılan ortak açıklamada, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve örgütlere birlik olma çağrısı yapıldı.

HABER MERKEZİ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem tarafından yapılan açıklamada, Meclis’ten geçirilen Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Atatürk Öğretmen Akademisi’nin (AÖA) kapatılması istendiği belirtildi. Sendika temsilcileri, başta Cumhurbaşkanını, tüm siyasi partileri ve kamuoyunu, oluşacak kaosun ortadan kaldırılması için birlik olmaya çağırdı.
KTÖS ve KTOEÖS, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin önemi, geliştirilmesi ve dönüştürülmesiyle ilgili görüşlerinin 31 Mayıs Çarşamba günü (yarın) saat 11:00’de Atatürk Öğretmen Akademisi önünde yapılacak basın açıklaması ile paylaşılacağını belirten sendikalar, “Bu kurum 86 yıllık bir çınardır, Eğitim Bakanlığı’ndan önce vardı, her türlü saldırıya karşı da var olmaya devam edecektir” dedi.

Ortak açıklama şöyle:

“Eğitimde yığınla sorun dururken topluma, öğretmenlere, haklara, AÖA’ya yapılan saldırıların sonucu meclisten geçirilen yasa tasarısını kabul etmiyoruz. Bu süreci tırmandırarak devam ettiren MEB’nın sorumsuzca tüm okulları, eğitimi gözden çıkardığı açıktır. Başta Cumhurbaşkanı, tüm siyasi partileri ve kamuoyunu, oluşan kaosun sorumlusu yapacak bu anlayışa taraf olmaya ve bu kaosu ortadan kaldırmaya çağırıyoruz.

Kıbrıslı Türklerin günümüzdeki laik ve demokratik toplumsal kimliğinin gelişmesinde öncü olan, 86 yıldır bu topluma ilkokul ve okulöncesi öğretmeni yetiştiren, kurumsal bir kültür ve tarihi bir misyona sahip Atatürk Öğretmen Akademisi’ni yaşatmak, geliştirmek ve ileriye götürmek bu adada yaşayan tüm Kıbrıslı Türk eğitimcilerin önceliği olmalıdır.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin protokoller ve meclisteki yasa değişiklik önerileri ile siyasetin malzemesi yapılması rahatsız edicidir. Bu kurum 86 yıllık bir çınardır, Eğitim Bakanlığı’ndan önce vardı, her türlü saldırıya karşı da var olmaya devam edecektir.

Bu anlamda KTÖS ve KTOEÖS, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin önemi, geliştirilmesi ve dönüştürülmesiyle ilgili görüşlerini 31 Mayıs Çarşamba günü saat 11:00’de Atatürk Öğretmen Akademisi önünde basın toplantısı düzenleyerek kamuoyu ile paylaşacaktır.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi