Öğretmenler nitelikli, kamusal, çağdaş, laik eğitim hakkı için Meclis önünde olacak

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yaptıkları ortak açıklamada, Pazartesi tüm okullarda grev, Meclis önünde de eylem olacağını duyurdu.

HABER MERKEZİ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem tarafından yapılan ortak açıklamada, öğretmene, örgütüne, topluma, toplumsal varlığımıza karşı yapılan saldırı, baskı ve tehditlere karşı gençlerimiz, geleceğimiz, toplumsal varlığımız için Pazartesi günü saat 10.30’da Meclis önünde eylem yapılacağı duyuruldu.

Açıklamada ayrıca, Pazartesi saat 08.30-12.00 arasında bütün okullarda grev uygulanacağı bildirildi, katılım için tüm örgütlere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, odalara, esnafa, siyasi partilere, okul aile birliklerine, velilerimize, öğrencilerimize, işsiz öğretmenlere, üyelerimize ve yurttaşlara çağrı yapıldı.
Protokollerle, talimatla, baskı ve tehditlerle örgütlü yaşama saldıran işbirlikçilere karşı toplumsal birlikteliğe vurgu yapılan açıklamada, “Eğitim Bakanına ve ‘UBP DP YDP’ hükümetine ders vermeye gidiyoruz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Değerli öğretmenler, öğrenciler, ailelerimiz,

“Harekete geçelim çünkü beraberken her zamankinden güçlüyüz”

Nitelikli, kamusal, çağdaş, laik eğitim hakkı için,

Alt yapısı güçlü okullar, güvenli sınıflar için,

Öğretmenin emeğine, bilime değer veren bir sistem kurmak için birlikte harekete geçelim.

Ülkemizde her alanda bilgisi, potansiyeli, becerisi olan gençlerimiz işsizken, Türkiye’den öğretmen getirilmesine birlikte dur diyelim!

Değerli halkımız, okul aile birliklerimiz, velilerimiz, sivil toplum örgütü, sendika, oda, meslek örgütü, esnaf ve siyasi parti temsilcileri,

Yaşanan anti-demokratik süreçlerde, işbirlikçilerin ne eğitimi, ne de toplumumuzu  iyiye taşıma gailesi vardır.

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE ÜLKEMİZDE YAŞANANLAR, PROTOKOLLERLE, TALİMATLARLA, İŞBİRLİKÇİLERLE KURGULANAN DÜZENİN ÖRGÜTLÜ YAŞAMA SALDIRI HALİDİR.

Mücadelemiz, öğretmene, örgütüne, topluma, toplumsal varlığımıza karşı yapılan saldırı, baskı ve tehditlere karşıdır. Bu mücadele gençlerimiz, geleceğimiz, toplumsal varlığımız içindir.

Tüm örgütlere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, odalara, esnafa, siyasi partilere,  okul aile birliklerine, velilerimize, öğrencilerimize, işsiz öğretmenlere, üyelerimize, vatandaşlarımıza açık çağrımızdır; birlikte harekete geçelim, bize dayatılanlara hep birlikte DUR diyelim!

Öğretmenden nefret eden, mesleğini, sendikasını itibarsızlaştırmaya, zayıflatmaya, kendi ülkesinin çocuklarını değersizleştirmeye çalışan Nazım Beye ve hükümete hep birlikte DUR diyelim!

Öğretmen Sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS, 29 Mayıs Pazartesi günü Meclis önünde miting düzenleyecek ve tüm okullarda 08:30-12:00 arasında grevde olacaktır. Saat 10:30’da Meclis önündeki mitingimize katılım için tüm halkımıza çağrı yaparız.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi