Türkiye’deki işsiz sayısı 98 ülkenin nüfusundan fazla: Rakipler Surinam, Tanzanya, Belize…

Türkiye'deki işsiz sayısının 9 milyona yaklaştığına dikkat çeken CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 'İşsizlik oranında dünyadaki rakiplerimizin arasında Surinam, Tanzanya, Belize var' dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu.

TÜİK’in hesaplamalarına göre, işsizlik oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 10,0 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,7 iken kadınlarda yüzde 12,6 olarak tahmin edildi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Memleketimizde, işsiz vatandaşlarımızın sayısı 8 milyon 941 bin kişiye ulaştı. Bu, dünya üzerindeki 98 ülkenin nüfusundan fazla” dedi.

‘GERÇEK IŞSIZ SAYISI 848 BIN KIŞI ARTTI’
Sosyal medya hesabından TÜİK’in açıkladığı, şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini değerlendiren Öztrak, şu açıklamayı yaptı:

“Hükümetin başarısı, vatandaşlarına ne kadar iş bulabildiğiyle ölçülür. Gerçek işsiz sayısı, mevsim etkilerinden ayıklandığında, bir yılda 948 bin kişi arttı. Bunun 569 bini son bir ayda işsizler ordusuna katıldı.

İşsizlik oranında dünyadaki rakiplerimizin arasında Surinam, Tanzanya, Belize var. Memleketimizde, işsiz vatandaşlarımızın sayısı ise 8 milyon 941 bin kişiye ulaştı. Bu, dünya üzerindeki 98 ülkenin nüfusundan fazla.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi