Kombos: “AB, Kıbrıs sorunu için Türkiye’ye bir dizi teşvik sunacak”

"Kıbrıs Cumhuriyeti" Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, teşviklerin aşamalı olarak ve müzakerelerin sonucuna göre verilmesi gerektiğini belirterek, tüm teşviklerin sürecin başında veya sonunda verilmemesi gerektiğini belirtti.

Güneyde yayın yapan Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na konuk olan “Kıbrıs Cumhuriyeti” Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog masasına geri dönmeye ikna etmek için bir dizi teşvik sunma olanağına sahip olduğunu söyledi.

Kombos, teşviklerin aşamalı olarak ve müzakerelerin sonucuna göre verilmesi gerektiğini belirterek, tüm teşviklerin sürecin başında veya sonunda verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Şu aşamada enerji faslının açılmasının ters tepeceğini vurgulayan Kombos, müzakerelerin gidişatına bağlı olarak, enerji konusunda teşvik verilmesi ihtimalini de göz ardı etmedi.

Türkiye’nin müzakere masasına dönmeyi reddetmesi durumunda Kıbrıs Rum tarafının ne yapacağı konusunda ise Dışişleri Bakanı, Lefkoşa’nın müzakereleri yeniden başlatmak için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi