İsrail ordusu Gazze’ye saldırmaya başladığını duyurdu

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun güvenlik kabinesi toplantısının öncesinde gerçekleştirdiği konuşmadan kısa bir süre sonra İsrail, Gazze'ye yönelik saldırı başlattı.

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin orta kesimine hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonrası bölgeden dumanlar yükseldi.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırı başlattı

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun güvenlik kabinesi toplantısının öncesinde gerçekleştirdiği konuşmadan kısa bir süre sonra İsrail, Gazze’ye yönelik saldırı başlattı.

DIŞ HABERLER

07.04.2023
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail halkı, sınandığı zaman bir araya geldiğini, ordusu ve diğer güvenlik birimlerinin ülkesini ve halkını korumak için eylemlerini destekleyeceğini, düşmanlar bir kere daha görecek” dedi. Açıklamadan kısa süre sonra İsrail, Gazze’ye yönelik saldırı başlattı.

Netanyahu, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine atılan bir dizi roketin ardından gerçekleştirilen güvenlik kabinesi toplantısının açılışında konuştu.

Netanyahu, “Düşmanlarımız yanılmasın. Hiçbir iç tartışmamız düşmanlarımıza her zaman her yerde karşılık vermemize engel olmayacak. Hepimiz, istisnasız, bu konuda birlik içindeyiz” dedi.

Konuşmasında İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine değinmeyen Netanyahu, “Mescid-i Aksa’da statükoyu değiştirmeye niyetimiz yok. Durumu yatıştırması çağrısı yapıyoruz ancak burada şiddete başvuranlara karşı güçlü karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, “İsrail halkı, sınandığı zaman bir araya geldiğini, ordusu ve diğer güvenlik birimlerinin ülkesini ve halkını korumak için eylemlerini destekleyeceğini, düşmanlar bir kere daha görecek” diye konuştu.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesi toplantısına, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, İsrail Genel Kurmay Başkanı Herzi Halevi, ordu ve diğer güvenlik birimlerinden üst düzey isimler katıldı.

SALDIRI SIĞINAKLARININ AÇILACAĞI BELİRTİLDİ
Öte yandan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, yaptığı açıklamada, “İsrail’in güvenliğini sağlamak için tüm düzeylerde harekete geçeceğini” belirtti.

İsrail basınında, ülkenin Lübnan sınırına yakın bölgeleri ile merkez ve Gazze Şeridi çevresindeki saldırı sığınaklarının açılacağı belirtildi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin personeline Lübnan sınırı çevresinden uzak durmaları uyarısı gönderdiği aktarıldı.

Aynı şekilde, İsrail ordusunun istihbarat ve savaş rolündeki askerlerine üstlerine teslim olmaya hazır olmaları talimatı verildiği paylaşıldı.

NE OLMUŞTU?
İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını ve ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirmiş ve Hamas’ı sorumlu tutmuştu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de topraklarından İsrail’e roket atılmasının sorumluluğunun Lübnan hükümetine ait olduğunu belirtmişti.

Yaklaşık iki ay sonra güvenlik kabinesini toplayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İç tartışmalar düşmanlarımıza karşılık vermemize engel olmayacak” demişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi