“Bu mücadele Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesidir!”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El-Sen), “Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı”na karşı başlattığı eyleme destek yağdı.

Meclis Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında görüşülen “Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı protesto eden Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’na (El-Sen) destek vermek için örgütler Meclis’e yürüdü.

El-Sen’in bu sabah Meclis önüne gelerek “ülkenin enerji ihtiyacını ihalesiz olarak ve 15 yıllık sözleşme ile bir şirkete devretmek” için hazırlandığını ifade edilen “Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın protestosuna birçok siyasi parti, sendika, oda ve sivil toplum örgütünden destek geldi. Başta KTAMS olmak üzere, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve TDP, YKP, KSP, KTÖS, Dev-İş, Mağusa Türk Genel İş Sendikası Meclis önüne gelerek eyleme destek verdi.

Ana muhalefet CTP milletvekillerinin Meclis içinde verdiği mücadelenin yanında temsilcileri ve üyeleri ise, değişiklik yasa tasarısına karşı saat 15.00’te Kuğulu Park’ta toplanarak Meclis önüne yürüdü.

“Sata Sata Ne Bıraktınız?”, “Kıb-Tek’e Dokunma Çarpılırsın”, “Şalterimiz Attı”, “Özelleşsin Deyip Geçme Geleceğini Yok Etme” yazılı pankartlar ve “Birlik Mücadele Dayanışma”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarıyla Meclis önüne gelen eylemciler, El-Sen’e destek bildirdiler.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman eylem sırasında yaptığı konuşmada, “Bu mücadele, Kıbrıs Türk halkının ayakları üzerinde durma, kendi kendini yönetme, onur ve özgüven mücadelesidir. Bu mücadele Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesidir. Mücadele hem içerde hem dışarda devam edecek” ifadelerini kullandı.

ERHÜRMAN: KIB-TEK’TE ‘TAŞ TAŞ ÜSTÜNE’ KOYMADILAR
Hükümeti sert bir dille eleştiren Erhürman, “İçeride kürsüde bir milletvekili arkadaşımız var. Onun dışında içeride, bu memleketin tarihinde KIB-TEK’e bir kuruşluk yatırım yapmayanlar, KIB-TEK’te taş üstüne taş koymayanlar var” ifadelerini kullandı. Erhürman “hükümeti” işaret ederek, “İçeride, 2019’da El-Sen ile protokol imzalayıp da ‘Biz bu ülkeye santral alacağız’ diye söz verip, üstünden dört sene geçtikten sonra ‘Ne yapalım bizden öncekiler almadı’ diye birbirini ihbar edenler var” ifadelerini kullandı. Ünal Üstel’in bu sabah Meclis’te yaptığı konuşmayı da hatırlatan Erhürman, “Sanki kendilerinden öncekiler 2019’dan bu yana UBP hükümeti değilmiş gibi, ‘santralin bakımını onarımını yapmadılar, bize kaldı, biz de şimdi sıkıntı çekiyoruz’ diye kendi arkadaşlarını ihbar edecek noktaya gelenler var” dedi.

“İÇERİDE, ‘AZ KALDI, GİDİYOR OLANLAR’ VAR…”
Erhürman, Sayıştay raporuyla, ihalesiz akaryakıt alınması sevdasıyla KIB-TEK’in zarara uğratıldığını belirtti. Bunun sonucunda ise halkın, güneyden pahalıya elektrik almak zorunda bırakıldığını vurgulayan Erhürman, “İvediliği bile olmayan yasa tasarısıyla ilgili bugün olağanüstü meclis toplantısı yaptılar. Üstel kabul etti, bir yıl var sözleşme bitmesine, üç yıl da uzatma hakkı var. Dört yıl içinde yatırım da planlanabilir. Enerji politikası da bu ülkenin insanlarıyla yapılabilir” dedi. Karşılarındaki zihniyetin, bu ülkeye, bu halka ve bu ülkenin insanlarına inanmadığının altını çizen Erhürman, “Şu an içerde, özgüven sahibi olmayanlar, koltukta oturan ama bu ülkeyi yönetme gibi bir iddiası olmayanlar var. İçeride; ‘az kaldı, gidiyor’ olanlar var” ifadelerini kullandı.

“YİNE, KENDİLERİ DIŞINDA HERKESİ ‘RUMCU’ İLAN ETME YOLUNA BAŞVURDULAR”
Gayrimeşru hükümetin de ‘panik’ havası içinde olduğunu belirten Erhürman, “Ne zaman ki bu arkadaşlar yapmak istedikleri şeye makul gerekçe bulamazlar, kendileri dışında herkesi ‘Rumcu’ ilan ederler” dedi. Söz konusu zihniyetin yine aynı yola başvurduğunun altını çizen Erhürman, “KTTO, Esnaf Zanaatkarlar Odası, Sanayi Odası, Otelciler Birliği, Müteahhitler Birliği, KTMMOB, sendikalar, siyasi partiler onlara göre ‘Rumcu’, bir onlar değil. İhalesiz akaryakıt alacaklar diye, bizim bütçemizden Güney Kıbrıs’a dünyanın parasını ödeyenler kaldı ‘Rumcu’ olmayan. Bu bir paniğin göstergesidir” dedi. “Meclis başkanlığında oturan zat-ı muhterem, stenoları meclis kürsüsünden tehdit etti” diyen Erhürman, bu tehditlere pabuç bırakmayacaklarını vurguladı. İçerde de dışarıda da bu mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Erhürman, “Bu mücadele, Kıbrıs Türk halkının ayakları üzerinde durma, kendi kendini yönetme, onur ve özgüven mücadelesidir. Bu mücadele Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi