ABD’den İsrail yönetimine “taviz verin” çağrısı

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, İsrail'de Savunma Bakanı'nın yargı reformunu eleştirdiği için görevden alınmasının ardından protestoların daha da ateşlenmesiyle İsrail hükûmetine, "taviz verin" çağrısı yaptı.

Pazar günü yapılan yazılı açıklamada Watson, “İsrail’de bugünkü gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. Yaşananlar, taviz ihtiyacını daha da açıkça gösteriyor” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmelerde söylediği gibi, “Demokratik değerlerin ABD-İsrail ilişkilerinin temelini oluşturduğunu” söyleyen Watson, herhangi bir reformun halkın büyük desteğini almadan geçirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“İsrailli liderlere taviz vermeleri için çağrı yapmaya devam ediyoruz” diyen Watson, “Bunun İsrail ve onun vatandaşları için en iyi yol olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

NETANYAHU HÜKÜMETİNİN TARTIŞMALI “YARGI REFORMU”
Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran yargının, hâkimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclis’e devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı makamı olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclis’in çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkeme’nin, Meclis’in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve uluslararası alanda yoğun şekilde eleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, taraflara “iç savaş” uyarısı yaparak sunduğu alternatif tasarı da iktidar tarafından reddedilmişti.

İsrail ordusunda savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları, özel kuvvetler gibi birimlere bağlı binlerce yedek asker, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması durumunda görevlerine devam etmeyeceklerini veya eğitimlere katılmayacaklarını açıklamıştı.

İsrail’de iç ve dış istihbarat teşkilatları, diğer güvenlik kurumlarının çalışanları da yaptıkları açıklamalarla hükümetin yargı düzenlemelerine karşı itirazlarını duyurmuştu.

Devam eden tartışma ve tepkilere rağmen “yargı reformu” kapsamındaki “başbakanın görevden alınmasını zorlaştıran” yasa tasarısı 23 Mart’ta Meclis’ten geçmişti.

Yarın Meclis’e getirilmesi planlanan yasa tasarısı, hükümetin, Yüksek Mahkeme üyelerinin belirlenmesinde öncelikli söz sahibi olmasını ve böylelikle Yüksek Mahkeme Başkanı’nı belirleyebilmesini öngörüyor.

Netanyahu öncülüğündeki koalisyon, yargı düzenlemesine karşı çağrı yapan Gallant ve diğer Likud milletvekillerinin hükümetten desteğini çekmesi durumunda tartışmalı yargı paketini geçirmekte Meclis çoğunluğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi