Paylaştıkları dans videosu sonrası gözaltına alındılar; dünyanın dört bir yanından İranlı genç kızlara destek mesajları

İran’da yaşayan beş genç kız, dans ettikleri bir videoyu TikTok’ta yayınladı. Tahran’ın Ekbatan bölgesinde çekilen videoda kızların başörtüsü takmadığı görülüyordu. Beş kız, videodan iki gün sonra gözaltına alındı.

İran’da beş genç kızın Selena Gomez’in şarkısına çektikleri dans videosu sonrası gözaltına alınarak kamuoyundan özür diledikleri bir video çekmelerinin ardından Selena Gomez de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından İran’daki kadınlara destek mesajları yağdı.

Euronews’da yer alan habere göre, İran’da yaşayan beş genç kız, Selena Gomez ve Rema’nın Calm Down şarkısıyla dans ettikleri bir videoyu TikTok’ta yayınladı. Tahran’ın Ekbatan bölgesinde çekilen videoda kızların başörtüsü takmadığı görülüyordu.

Kadınların topluluk içinde dans etmesinin yasak olduğu ve başörtüsü takmak zorunda olduğu İran’da yaşayan beş kız, videodan iki gün sonra gözaltına alındı.

ÖZÜR VİDEOSU ÇEKTİLER
Gözaltına alınan beş kız daha sonra kamuoyuna özür diledikleri bir video çekti. Videoda kızlar “Sevgili İran halkı, bir hata yaptığımızı ve özür dilemek istediğimizi söylemek istiyoruz. Söz konusu internet sitesinden bu görüntüyü silmesini istedik. Hatamız için gerçekten üzgünüz, televizyon kanalları videomuzu iznimiz olmadan kullandı. Onlardan da bunu silmelerini istiyoruz” dedi.

Gözaltına alınan genç kızların özür videosunu çekmek zorunda bırakıldığı iddia edildi.

SELENA GOMEZ VE REMA’DAN DESTEK
Dünyanın dört bir yanından dans ettikleri için gözaltına alınan kızlar için destek mesajları verildi. Şarkıcı Selena Gomez “Bu genç kadınlara ve İran’da temel bir değişim talep eden cesur kadınların hepsine sevgiler” dedi.

Calm Down şarkısına katkı sunan Rema da Twitter hesabından “Daha iyi bir dünya için savaşan bütün kadınlar, sizden ilham alıyorum, sizin için şarkı söylüyorum ve sizlerle hayal kuruyorum” dedi.

İran’ın dört bir yanında ise kadınlar genç kızlara destek için dans ettikleri videoları paylaşmaya başladı.

Uluslararası Af Örgütü de İranlı genç kızlar için paylaştığı Twitter mesajında “Kadın, yaşam, özgürlük” ifadelerine yer verdi.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi