Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Putin için tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında (Ukrayna'daki) savaş suçu gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Reuters’in haberine göre, UCM, Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olmakla suçlanan tutuklama emri çıkardı. Moskova, güçlerinin komşusuna yönelik bir yıllık işgali sırasında zulüm işlediği yönündeki suçlamaları defalarca reddetti.

UCM, Ukrayna’ya yönelik ilk tutuklama emrinde, Putin’in yasadışı bir şekilde çocukların sınır dışı edilmesi ve insanların Ukrayna topraklarından Rusya Federasyonu’na yasadışı bir şekilde nakledilmesi şüphesiyle tutuklanması çağrısında bulundu.

AYNI SUÇLAMALARLA TUTUKLAMA EMRI ÇIKARDI
Kremlin yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bu haftanın başlarında Reuters, mahkemenin tutuklama emri çıkarmasının beklendiğini bildirdi. Ayrı olarak mahkeme, Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı.

UCM savcısı Karim Khan, bir yıl önce Ukrayna’da olası savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımla ilgili soruşturma başlattı. Ukrayna’ya yaptığı dört gezi sırasında çocuklara karşı işlenen suçları ve sivil altyapıyı hedef aldığını vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi