Rusya, Gürcistan’daki protestoları ‘Batı’nın organize ettiğini önce sürdü: Amaç darbe yapmak

Lavrov, protestoların "Rusya'nın sınırında rahatsızlık çıkarmak" amacıyla "başka ülkeler tarafından" organize edildiğini" iddia etti.

Rusya Dışişleri Baakanı Sergey Lavrov, Gürcistan’daki kitlesel eylemlerin Batı tarafından tasarlanan bir darbe girişimi olduğunu öne sürdü.

Rus medyasının aktardığına göre Lavrov cuma günü yaptığı açıklamalarda, “Gürcistan’da hükümet dışı organizasyonların kayıt altına alınmasına yönelik yasa, hükümeti güçle değiştirme girişimini başlatmak için bir mazeret olarak kullanılmıştır” dedi.

Lavrov, protestoların “Rusya’nın sınırında rahatsızlık çıkarmak” amacıyla “başka ülkeler tarafından” organize edildiğini” iddia etti.

Gürcistan’da bu hafta basın özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sivil toplumu da bastıracağı yönünde tartışmalara neden olan yeni “yabancı ajan” yasa tasarısını protesto eden göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşanmıştı. Protestocuların muhaliflerin fişlenmesine neden olacağını savunduğu yasa tasarısı, eylemlerin ardından geri çekildi.

Rusya Dışişleri Bakanı; ABD, Fransa, Hindistan ve İsrail’de de benzer yasalar olduğunu iddia etti.

Lavrov, Batı’nın Gürcistan’daki eylemleri desteklediğini çünkü bunun çıkarlarına hizmet ettiğini, Moldova’daki eylemleri ise kınadığını çünkü oradaki hareketin çıkarlarına hizmet etmediğini öne sürdü.

“Gürcistan’daki eylemler barışçıl olmaktan uzaktı” diyen Lavrov, “Protestocular arabaları ters çevirdi, biber gazı kullandı ve sis bombaları attılar” dedi.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi