İngiltere’de hükümetin göç politikasını eleştiren BBC sunucusu Lineker görevden alındı

İngiltere'de Twitter üzerinden hükümetin göçmen politikasını eleştiren BBC sunucusu Gary Lineker, kurumla anlaşana kadar görevinden alındı.

BBC’den yapılan açıklamaya göre, İngiltere hükümetinin bu hafta açıkladığı düzensiz göçü durdurmaya yönelik yasa taslağını, 1930’ların Almanya’sına benzeterek eleştiren BBC sunucusu ve eski İngiliz milli futbolcu Gary Lineker’in “Günün Maçı” programı sunuculuğuna son verildi.

Açıklamada, Lineker’in sosyal medya kullanımının kurum kurallarını çiğnediği belirtilerek, Lineker’in sosyal medya kullanımı konusunda anlaşmaya varana kadar Günün Maçı’nı sunamayacağı ifade edildi.

Programın yorumcularından Ian Wright da kararın ardından Lineker’le dayanışma için yarınki programa çıkmayacağını açıkladı.

Aynı zamanda eski bir futbolcu olan Lineker, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın ülkeye gelen göçmenleri engellemeye yönelik yasa taslağıyla ilgili, “Bu, Almanya’nın 1930’lu yıllarda kullandığından farklı bir dil değil ve en savunmasız insanlara yönelik ölçülemeyecek kadar acımasız bir politika fakat ben mi sınırları aşıyorum?” ifadesini kullanmıştı.

Lineker, İngiltere’nin büyük Avrupa ülkelerinden daha az mülteci kabul ettiğini de belirterek, “Sesi çıkmayanlar için konuşmaya devam edeceğim” paylaşımını da yapmıştı.

Braverman da Lineker’i açıklamalarından dolayı eleştirmiş ancak Lineker’in işten atılmasıyla ilgili kararın BBC’ye ait olduğunu söylemişti.

Lineker, Muhafazakar Parti milletvekillerinden gelen tepkiler üzerine açıklamalarından dolayı pişman olmadığını ve düşüncesinin arkasında olduğunu da ifade etmişti.

TARTIŞMALI ‘YASA DIŞI GÖÇ’ YASA TASARISI
İngiltere’ye Manş denizi üzerinden giren göçmenleri engellemeye yönelik yasa tasarısı hazırlayan İngiltere hükümeti, düzensiz göçmenleri yakalandığı anda gözaltına almayı öngörüyor.

Tasarıya göre, gözaltına alınan göçmenler adli soruşturma olmaksızın 28 gün içinde kendi ülkelerine ya da güvenli üçüncü ülkelere sınır dışı edilecek.

Sınır dışı edilen göçmenler yasal hak arayışlarını ve sığınma taleplerini ise sınır dışı edildikten sonra yapacak.

Ülkeye yasa dışı yollarla giren kimseye sığınma talebi hakkı verilmeyecek.

Kaynak: AA

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi