Yunanistan’daki tren kazasında ölü sayısı 57’ye yükseldi

Nikos Savva adlı Kıbrıslı tıp öğrencisi "Demiryolları sorunluydu. Sistem eskimişti ve personel maaşları yetersizdi. Sistemin bütün sorunlarının bedelini bir istasyon şefi ödememeli" dedi.

Yunanistan’da Salı gecesi bir yolcu treninin başka bir yük treniyle çarpışması sonucu meydana gelen kazada can kaybı sayısı 57’ye yükseldi. Kazanın ardından başkent Atina, Selanik ve Larisa kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

Atina’da Yunan demir yolları idaresi Hellenic Train’in önünde, kazanın ihmal nedeniyle yaşandığı söyleyen protestocular polisle çatıştı.

Selanik ve kazanın meydana geldiği kasabanın bağlı olduğu Larisa’da da gösteriler düzenlendi.
Hükümet kazayla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kazanın ardından üç günlük ulusal yas ilan edilirken, “Böylesi bir trajik olaydan sonra hiçbir şey olmamış gibi göreve devam etmek imkansızdır” diyen Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunmuştu.

Karamanlis yazılı açıklamasında istifasının “kurbanların anısını onurlandırmak için yapabileceğinin en azı olduğunu ve devletin uzun süredir devam eden hatalarının sorumluluğunu üstlendiğini” vurgulamıştı.

350 kadar yolcusuyla Atina’dan Selanik’e giden yolcu treni, Selanik’ten Larisa’ya giden bir yolcu treniyle kafa kafaya çarpışmıştı.
Trendeki yolcuların bayram tatili sonrası Selanik’e dönen öğrencilerden oluşuyordu.
Reuters ajansı kaza sırasıda yolcu treninin hızının yaklaşık 160 kilometre olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Başbakan Kiryakos Miçotakis kazanın “trajik bir insan hatasından kaynaklandığını” söyledi.
Kazanın ardından Larisa istasyon şefi gözaltına alındı. Sinyallerden sorumlu olan 59 yaşındaki bu kişi hakkında ihmalle ölüme sebebiyet verme suçlamasıyla dava açıldı.

Suçlamaları reddeden görevli, kazanın teknik hata sonucu meydana geldiğini savundu.
Yunan demiryolu sendikaları kazanın demiryollarındaki kronik sorunları gözler önüne serdiğini, bu sorunlar arasında yetersiz çalışan, sorunlu sinyalizasyon ve eskimiş altyapı olduğunu belirtti.

Larisa’da kazada yaşamını yitirenler için bir anma etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe katılanlardan biri “Kaza geliyorum diyordu” diye konuştu.

Nikos Savva adlı Kıbrıslı tıp öğrencisi “Demiryolları sorunluydu. Sistem eskimişti ve personel maaşları yetersizdi. Sistemin bütün sorunlarının bedelini bir istasyon şefi ödememeli” dedi.

Kostas Bargiatos adlı bir doktor ise AFP ajansına “Bu kabul edilemez bir olay. Bu durumun 30 yıldır farkındaydık” diye konuştu.

Atina’da da benzer bir anma etkinliği düzenlendi. Ancak akşam saatlerinde göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis, taş fırlatan ve çöp kutularını ateşe veren göstericileri biber gazıyla dağıttı.

Kurtarma ekipleri gece boyunca tren enkazında çalışmaya devam etti.

Larisa Belediyesi, bazı cesetlerin tanınamayacak halde olması nedeniyle kimliklerinin genetik testlerle belirleneceğini açıkladı.

Yetkililer, çarpışmadan sonra ön vagon içindeki sıcaklığın 1300 santigrat dereceye çıktığını söyledi.

Larisa’daki bir hastane de, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

Kaynak: BBC Türkçe

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi