Türkiye ile Katar insan hakları alanında işbirliği yapacak

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ile Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi (NHRC) arasında kurumsal işbirliğine dönük mutabakat zaptı imzalandığı duyuruldu.

TİHEK’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç ile NHRC Başkanı Meryem bint Abdullah el-Atiyye’nin başkent Doha’da düzenlenen İklim Değişikliği ve İnsan Hakları Uluslararası Konferansı’nda bir araya geldiği belirtildi. Görüşmede kurumsal işbirliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzalandığı kaydedildi.

Katar haber ajansı QNA da mutabakat zaptı ile insani fikirlerin, girişimlerin ve uygulamaların yayılması konusunda iki taraf arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin ve her iki ülke için insan haklarının geliştirilmesine ve korunmasına katkıda bulunulmasının amaçladığını aktardı.

Mutabakat zaptıyla her iki ülkenin kanunları doğrultusunda bilgi alışverişi ve koordinasyonun sağlanması, strateji ve eylem planları geliştirilmesi konusunda işbirliğinin artırılması, insan hakları konularında eğitim programlarına katılma ve ortak araştırmalar yapmanın da hedeflendiği ifade edildi.

Kaynak: AA

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi