Esendağlı İsias yargılaması ile ilgili açıklama yaptı: “İşimiz zor ama kararlılığımız tamdır!”

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, İsias Otel ve diğer bölgelerdeki yargılanma sürecinde aileleri temsil etmesi için Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Erinç Sağkan ve yöneticilerinin de içerisinde yer aldığı bir ekip oluşturulduğunu duyurdu.

HABER MERKEZİ
Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB) Başkanı Hasan Esendağlı yaptığı yazılı açıklamada, İsias Otel enkazının altında kalarak hayatlarını kaybeden Mağusa Türk Maarif Koleji kafilesi ve diğer bölgelerde hayatlarını kaybeden KKTC vatandaşları ile ilgili başlamış ve/veya başlayacak olan ceza yargılama sürecinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile yapılmış olan koordinasyon çerçevesindeki tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.
Esendağlı açıklamasında, davada aileleri temsil etmek için oluşturulan ekipte, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Erinç Sağkan’ın da yer alacağının altını çizdi. TBB Başkanı’nın yanı sıra ekipte, Ankara Barosundan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Devrim Güngör,  Ankara Barosu önceki Başkanı Av. Mehmet Eren Turan, Av. Enes Taner ve TBB Avukat Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Deniz Özbilgin ile İstanbul Barosundan TBB İnsan Hakları Merkezi üyesi Av. Gülendam San Karabulutlar’ın da olduğunu kaydeden Esendağlı, ayrıca Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan’ın da tüm süreçte aileleri temsil eden avukat ekibine destek vereceğini belirtti.
Hasan Esendağlı, kendisinin de yer aldığı Kıbrıs Türk Barolar Birliği ekibinin ise Mağusa Baro Başkanı Av. Mine Vehit ve konsey üyeleri ile yakınlarını kaybeden avukatlardan oluştuğunu söyledi.
İki Barolar Birliğinin güvencesi ile kurulan ekiplerin ailelere hizmet vermeye hazır olduğunu vurgulayan Esendağlı açıklamasının devamında, “Vekaletler Türkiye’ye iletildiği anda, tespit edilen ve/veya edilecek olan sanıkların yargılamasında ailelerimizin müdahil olarak taraf olmaları için gerekli işlemler hemen başlatılacaktır. Bunun dışında, diğer yargı işlemleri (Hukuk, idari) açısından da hazırlıklarımız sürmektedir” dedi.
Esendağlı, “Amacımız en acı şekilde kaybettikleri çocuklarının, yakınlarının haklarını arayarak onlara en son görevlerini yerine getirmek isteyen ailelerimize sürecin son gününe kadar destek vermek, çıktıkları bu yolda onları yalnız bırakmamaktır” ifadelerini kullandığı açıklamasında, “İşimiz zor ama kararlılığımız tamdır” dedi.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi