Bakanlar Kurulu deprem kararlarına yenilerini ekledi

Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, Devlet Bütçesinde yer alan tüm yardım kalemlerinin Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Acil İhtiyaçlar Projesi Kalemi'ne aktarılmasına karar verdi.

HABER MERKEZİ

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, deprem felaketine yönelik Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararların özeti yayımlandı.

Kararlar şöyle:

  1. Başbakanlık Deprem Denetim Komitesi’nin Başbakan’ın başkanlığında Başbakanlık Müsteşar İçişleri Bakanlığı Müsteşar Jeoloji ve Maden Dairesi Temsilcisi, Planlama İnsaat Dairesi Temsilcisi, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği temsilcisi İnşaat Mühendisleri Odası temsilcisi, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği temsilcisi 2 deprem bilimci ve alanında uzman bir akademisyenin katılımı ile 11 Üyeden oluşturulmasına karar verilmiştir.

  2. Hane Halkına ve Tüm Dernek, Birlik ve Kuruluşlara Yardım Kalemleri’nin bakiyelerinin Türkiye’de meydana gelen depremle ilgili Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Acil İhtiyaçlar Projesi Kalemi’ne aktarılmasına karar vermiştir.

  3. Devlete ve özele ait tüm eğitim kurumları ile hastane ve sağlık ocaklarının ivedikle denetimlerinin gerçekleştirilerek depreme dayanıklılık testlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

  4. Kamuya ait tüm binaların 4 belirlenecek bir takvime göre denetimlerinin gerçekleştirilerek depreme dayanıklılık testlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

  5. Milli Eğitim Bakanlığımızın ilk, orta ve liselerde doğal afetlere yönelik eğitimlerin artırılması ve çeşitlendirilmesi için gerekli çalışmayı başlatmasına karar verilmiştir

  6. Sivil Savunma Teşkilatı’nın ekipman ve personel eksiklerinin teşkilat başkanlığı tarafından saptanarak gerekli çalışmaların ivediklikle başlatılmasına karar verilmiştir.

  7. İtfaiye Teşkilatı’nın ekipman ve personel eksiklerinin belirlenerek bunların giderilmesine yönelik çalışmaların başlatılmasına karar verilmiştir.

  8. Gazimağusa’ya yapılacak ve Şampiyon Meleklerin isimlerini taşıyacak spor salonu ile ilgili olarak yer tespiti ve planlama çalışmalarının başlatılmasına karar verilmiştir.

  9. Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde Osmaniye’de hayatını kaybeden vatandaşımızın kalmış olduğu Uçar Otel’le ilgili yasal İşlemlerin başlatılmasına yönelik gerekli girişimlerin yapılmasına karar verilmiştir.

  10. Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerden ve bağımsızlardan birer milletvekilinin, hukukçuların, Başsavcılık temsilcisinin, Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin ve konusunda uzman bilim insanlarının yer alacağı Başbakanlığa bağlı Deprem Yasal Süreç Takip Komitesi’nin kurulması için gerekli istişarelerin yapılmasına karar verilmiştir.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi