Dünya Bankası parayı AKP hükümetine değil belediyelere verecek

Dünya Bankası, Türkiye için 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlayacağını açıkladı. Açıklamada, yardımın belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacağı vurgulandı.

Dünya Bankası, 10 kentte büyük yıkıma neden olan Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye için 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlayacağını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, felaketin büyüklüğünün tahmin edilmesi, kurtarma ve yeniden inşa desteği için öncelikli alanların belirlenmesine yönelik hızlı bir hasar değerlendirmesinin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, depremler ve artçı sarsıntıların ardından kurtarma ve toparlanma çalışmalarına yardımcı olmak için 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlanacağı ifade edildi.

Bankanın açıklamasında, depremlerden etkilenen insanları desteklemek için 1 milyar dolarlık kaynağın da hazırlandığı aktarıldı.

Türkiye’deki 2 mevcut proje kapsamında yer alan Şarta Bağlı Acil Durum Müdahale Bileşenleri (CERC) yoluyla ilk aşamada 780 milyon dolar tutarında yardım sağlandığı belirtilen açıklamada, yardımın belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacağı vurgulandı.

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “Banka olarak acil yardıma ek olarak sahadaki acil ve büyük ihtiyaçlar için hızlı bir değerlendirme hazırlıyoruz. Bu değerlendirme, biz ihtiyaçları desteklemek için operasyonlar hazırlarken, ülkenin toparlanması ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecektir” dedi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez de “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük ve ihtiyaçlar yardımdan yeniden inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor” değerlendirmesini yaptı.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi