Ilhan Omar İsrail’e yönelik söylemleri nedeniyle ABD Dış İlişkiler Komitesi’nden ihraç edildi

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Temsilciler Meclisi'nde, İsrail'e yönelik eleştirileri nedeniyle Müslüman Demokrat Milletvekili Ilhan Omar'ın Dış İlişkiler Komitesi'ndeki görevine son verilmesi kararlaştırıldı.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, 211 “hayır” oyuna karşın 218 “evet” oyuyla Minnesota Temsilcisi Somali asıllı Omar’ın Dış İlişkiler Komitesi’nden çıkarılmasına karar verildi. Cumhuriyetçiler, İsrail’in bazı politikalarını “eleştiren” Omar’ın “anti-Semitik yorumlar yaptığı” gerekçesiyle Dış İlişkiler Komitesi’nden çıkarılması yönünde oy kullandı.

“HEDEF OLMAMA ŞAŞIRAN VAR MI?”
Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin dünyanın belli bölgelerinden ten rengi farklı olanlara ve Müslümanlara “olağan şüpheli” şeklinde yaklaştığını ifade ederek, ülkenin ilk siyahi Başkanı Barack Obama’nın da “gizli Müslüman” olarak suçlanmasını örnek verdi.

Ilhan Omar “Hedef olmama şaşıran var mı? Bir şekilde Amerikan dış politikası hakkında konuşmaya layık görülmememe şaşıran var mı?” dedi ve kongreye susmak için gelmediğini, komitede olmasa dahi dünyanın dört bir yanında adaleti arayanlar için konuşmaya devam edeceğini vurguladı.

“KOMİTEDEN ÇIKARILMASI İKİYÜZLÜLÜK”
Mecliste yapılan oylama öncesi Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri de Omar’ın Dış İlişkiler Komitesindeki göreviyle ilgili görüşlerini belirtti.

Cumhuriyetçi milletvekilleri, Omar’ın “anti-Semitik” ve dahası “anti-Amerikan” görüşleri olduğunu iddia ederken, Demokrat Milletvekili Dean Philips, bu iddialara karşı çıkarak Omar’ı savundu. Philips, kendisiyle birçok konuda farklı görüşlere sahip olsalar da Omar’ın ilgili komiteden çıkarılmasının “ikiyüzlülük” olacağını ifade etti.

Cumhuriyetçilerin görüşlerine atıfta bulunan Philips, Omar’ın “11 Eylül’de Pentagon’a gerçekten bir uçak çarpıp çarpmadığı, Yahudi Rothshild ailesi tarafından finanse edilen uzay lazerlerinin Kaliforniya’daki orman yangınlarının nedeni olduğu” gibi komplo teorilerini yaymadığına ve “bir Cumhuriyetçi milletvekilinin yaptığı gibi Kongre üyelerinin başını kesip öldürüldüğünü gösteren bir video yayınlamadığını” vurguladı. Philips, “Amerika’daki anti-Semitizmi yenme konusunda gerçekten samimiyseniz, bize sormaya ne dersiniz?” dedi.

“BURADAKİ İKİYÜZLÜLÜK OLDUKÇA AÇIK”
Yahudi milletvekili Jan Schakowsky de “Bir Yahudi olarak beni savunmanıza ihtiyacım yok” diyerek, Müslüman bir Amerikalı kadın olan Omar’ın Dış İlişkiler Komitesindeki “dünyanın üçüncü en büyük dini İslamiyet”e mensup tek üyesi olduğuna dikkati çekti.

Temsilciler Meclisi’nin Müslüman üyelerinden Rashida Tlaib de gözyaşlarına hakim olamadığı konuşmasında, Cumhuriyetçilerin Müslüman bir kadına karşı nefreti artırmak için elinden geleni yaptığını savundu. Tlaib, “İfade özgürlüğü savaşçıları bugün nerede? Buradaki ikiyüzlülük oldukça açık” diye konuştu.

NANCY PELOSİ ÖZÜR DİLEMİŞTİ
İsrail’in Filistin’e yönelik birçok politikasını eleştiren Omar’ın, 2021’de İsrail yanlısı Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) İsrail’i desteklemeleri için ABD’li siyasilere para ödediğini ifade etmesi tartışmalara neden olmuştu.

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi dahil bazı Demokratların da yorumların “anti-Semitik” olduğunu ifade etmesi üzerine Omar, “niyetinin Amerikalı Yahudileri gücendirmek olmadığını” belirterek özür dilemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, 25 Ocak’ta Demokrat Kongre üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell’in Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki görevlerine son vermişti. McCarthy ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, bir süredir Omar’ın da Dış İlişkiler Komitesi’ndeki görevinden alınması gerektiğini savunuyordu.

JEFFRİES “RİYAKARLIK” OLARAK NİTELEMIŞTİ
Omar, kendisine yönelik suçlamaları reddederek, McCarthy ve destekçilerinin siyasi nedenlerle hareket ettiği görüşünü savunuyor. Temsilciler Meclisinde Demokratların lideri Hakeem Jeffries de Cumhuriyetçi üyelerin bazı “aşırıcı” üyelerinin anti-Semitik ifadeler kullandıklarını vurgulayarak, Omar’ın görevden alınması kararını “riyakarlık” olarak nitelemişti.

Demokratlar da 2021’de, eski ABD Başkanı Donald Trump’a güçlü desteğiyle bilinen Cumhuriyetçi vekil Marjorie Taylor Greene’yi, “ırkçı söylemleri” ve “komplo teorilerini yaydığı” gerekçeleriyle Temsilciler Meclisi’ndeki komite görevlerinden almıştı.

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin “intikam” almak istedikleri için bu adımları attıklarını iddia ediyor.

Kaynak: AA

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi