Araştırma: Fransa’da ‘maçoluk’ hala alarm verici boyutta, kadınların üçte biri tecavüze uğruyor

Fransa’da düzenlenen bir araştırma ülkede cinsiyet ayırımcılığın hala “alarm verici” seviyede olduğu uyarısı yapıldı.

TVPLUS

Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi’nin (HCEFH), cinsiyetçilik vakalarını konu alan raporu, birçok genç erkeğin kadınlara yönelik ayrımcı veya şiddet içeren davranışları kabul edilebilir bulduğunu ortaya koydu.

5-26 Ekim 2022’de 15 yaş üstü 2 bin 500 kişiyle yapılan araştırmanın sonuçları Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunulacak.

Rapor sonuçları, ankete katılanların çoğunun prensipte cinsiyetçilikten şikayet etmesine rağmen, “pratikte bunu reddetmediklerini” gösteriyor.

“KADINLARIN YÜZDE 37’Sİ RIZASI DIŞINDA CİNSEL İLİŞKİYE ZORLANDI”
Viavoice Enstitüsü tarafından HCEFH için yürütülen araştırmaya göre, ülkede cinsiyetçilik azalmazken kadınların yüzde 37’si rızası dışında cinsel ilişkiye zorlandı.

Kadınların yüzde 80’i erkeklere göre daha kötü muamele gördüğünü belirtirken neredeyse üçte biri tecavüze uğradığını ifade etti.

Cinsiyetçilik ve tecavüz vakaları gençler arasında yaygınlaşırken erkeklerin yüzde 26’sı cinsel şiddete yönelik tepki ve önlemleri abartılı buluyor.

FRANSIZ MAKAMLARI MÜCADELEDE YETERSİZ
Ülkede 25-34 yaş arası erkeklerin dörtte biri saygı görmek için şiddetin gerekli olduğunu düşünürken, yaş farkı olmaksızın erkeklerin yüzde 40’ının da kadınların çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyor.

Erkeklerin sadece yüzde 9’u erkeklerin ev işi yapmasını normal karşılıyor. Bu oran 25-34 yaş arasındaki erkeklerde yüzde 15 olarak rapora yansıdı.

Ülke nüfusunun yüzde 82’si, cinsiyet meselesinin hükümetin öncelikli gündem maddeleri arasında yer almasını istiyor.

HCEFH, raporun endişe verici ve Fransız makamlarının bu konudaki mücadelesinin yetersiz olduğunu vurguladı.

Kaynak: AFP, AA

Girne Belediyesi