Kılıçdaroğlu: Türkiye küllerinden yeniden doğacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Yeniden güçlü bir Türkiye'yi inşa edeceğiz, birilerinden para dilenmeden. Türkiye zengin bir ülke" dedi.

TVPLUS

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce Kentkoop Mahallesi’nde düzenlenen “Batıkent Rekreasyon Alanı ile 10 Parkın Açılış ve Temel Atma Töreni”nde konuştu.

Cumhuriyet’in kolay kurulmadığını, ciddi mücadelelerin verildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, verilen mücadeleyle düşman gemilerinin Çanakkale’yi geçemediğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’nin ön sözünü Çanakkale’de yazdığını belirtti.

“BİR KİŞİYE TESLİM EDİLEN BİR DEVLETİN HAZİN SONUCU”
“Ne oldu da 2 yıl sonra aynı gemiler, tek kurşun atılmadan geldiler, Payitaht’a, yani İstanbul’da Dolmabahçe’nin önünde demirlediler? Hiç düşündünüz mü?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Bir kişiye teslim edilen bir devletin hazin sonucudur. Biz, neden diyoruz devlet bir kişiye teslim edilmesin diye? Bunun için diyoruz. Devletin organları vardır. Devlette liyakat vardır. Devletin kurumları vardır. Devlet dediğiniz kurum bakidir, geçici olan siyasettir. Yani iktidar sahiplerinin geçiciliği vardır. Ama devlet dediğiniz kurum bakidir ve hepimizin devletidir. Ve ondan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Kurtuluş Savaşını başlattı. Suriye’den İstanbul’a, Haydarpaşa’ya geldiğinde, Haydarpaşa’dan biniyor gemiye, karşıya geçerken Dolmabahçe’de düşman zırhlılarını görüyor. Söylediği meşhur söz hepimizin hafızalarındadır, ‘Geldikleri gibi giderler.’ Evet, geldikleri gibi gittiler. Şimdi bize düşen görev, o ruhu ayağa kaldırmak ve Türkiye’yi büyütmektir. Kavga etmeden, kin ve öfke duymadan, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar veren yargıyı inşa ederek, devlette liyakatı yeniden inşa ederek, inancı, kimliği ve görüşü ne olursa olsun hiçbir evladımızın yatağa aç girmediği, her tarafında huzurun ve barışın olduğu bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız. Kavga, öfke bize ne verdi? Hiçbir şey vermedi. Hep kaybettik.”

CHP’li belediye başkanlarından, bugüne kadar hizmet gitmeyen yoksul mahallelere hizmet götürmelerini istediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, Ankara’da artık 18 kreşin olduğunu aktardı. Kılıçdaroğlu, hedeflerinin, CHP’li belediye başkanlarının yaptıklarını, Türkiye genelinde hiçbir ayrım yapmadan hayata geçirmek olduğunu dile getirerek, “Bunu yaptığımız zaman göreceksiniz, Türkiye küllerinden yeniden doğacak. Yeniden güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğiz, birilerinden para dilenmeden. Türkiye zengin bir ülke. Birilerine el, avuç açmadan biz bunları yapacağız” diye konuştu.

CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde çocukların yatağa aç girmediğini, başkanların tüm belde halkını kucakladığını savunan Kılıçdaroğlu belediye başkanlarının, yaptıkları her harcamanın hesabını millete verdiğini belirterek, “Hesap vermek kadar değerli bir görev yoktur. Bugün, Mansur Yavaş Başkanımız, halkına hesap veriyor, ‘Biz, bunları yaptık’ diyor. Bundan daha değerli ne olabilir?” diye konuştu.

“HELALLEŞMENIN ZAMANI GELDİ VE GEÇİYOR”
Her projenin fiyatının belli olduğuna, bunların sosyal medyadan yayınlandığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Yani müteahhidi çağırıp, ‘Şu işi sen hallet, üstüne bir para artarsa onu da bizim yandaşa ver’ demiyor. Temiz bir siyaset için ne gerekiyorsa, onun gereklerini yapıyor belediye başkanı arkadaşlarımız. O nedenle diyorum, yeni, güzel bir sayfayı açmak zorundayız. Altı liderin bir arada olmasının temel hedefi de budur. Altı lider bir aradayız, hepimiz demokrasiyi istiyoruz. Hepimiz bu ülkede huzur içinde, beraber, birlikte yaşamak istiyoruz. Niye, hangi gerekçeyle kavga ediyoruz? Beraber olmak, kucaklaşmak varken, niye ayrılıklar, niye kavgalar? Helalleşmeyi onun için söyledim. Helalleşmenin zamanı geldi ve geçiyor bile. Artık eskileri bir tarafa bırakalım. Ufkumuza, büyümeye bakalım.”

Kaynak: Sol Haber

Girne Belediyesi