ABD, Rus paralı asker grubu Wagner’i “uluslararası suç örgütü” olarak tanıyacak

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı'nın Rus askeri şirketi Wagner grubunu "uluslararası suç örgütü" olarak tanıyacağını açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında, Yevgeny Prigozhin liderliğindeki Rus paralı askeri grubunu, ABD Hazine Bakanlığı’nın “ciddi bir uluslararası suç örgütü” olarak tanıyacağını duyurdu. Kirby, Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner grubu arasında anlaşmazlıklar olduğunu öne sürerek, Wagner grubunun sahada merkezi bir güç haline geldiğini belirtti.

Wagner grubuna ve farklı kıtalardaki destekçilerine ek yaptırımlar uygulayacaklarını söyleyen Kirby, ayrıca, Kuzey Kore’nin geçen yıl Wagner grubuna Ukrayna’da kullanılmak üzere silah sevkiyatı yaptığını gösteren uydu fotoğrafları paylaştı. Kirby, paylaştığı fotoğraflara göre, Kuzey Kore’den silah sevkiyatının trenlerle konteynerlere doldurularak Rusya’ya ulaştırıldığını iddia etti.

“WAGNER’İN UKRAYNA’DA TOPLAM 50 BİN SAVAŞÇISI VAR”
Kirby, Kuzey Kore’nin eylemlerini kınayarak, bu ülkeden yapılan silah transferlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ilgili kararlarının doğrudan ihlali olduğunu kaydetti. John Kirby, bu konuda BM’yi bilgilendirdiklerini kaydederken, Rus paralı askeri grubu Wagner’in Ukrayna’da halihazırda 10 bin sözleşmeli ve 40 bini hükümlü toplam 50 bin savaşçısı olduğunu belirterek Wagner’in sahada merkezi bir role sahip olmaya başladığını ifade etti.

Wagner grubunun, Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileriyle de anlaşmazlıklar yaşadığına dair bilgilere sahip olduklarını dile getiren Kirby, Rusya’nın kendisine uygulanan yaptırımlar nedeniyle silah ihracatı için farklı ülkelere yöneldiğini söyledi.

Kirby, bu kapsamda Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere Kuzey Kore’den silah aldığını belgelediklerini söyleyerek, Kuzey Kore’nin bugüne kadar Wagner’e silah temin ettiğini “inkar ettiğini” vurgulayan Kirby, ilgili fotoğrafların, 18 Kasım 2022’de Rusya’dan kalkan trenlerin Kuzey Kore’ye geldiğini ve 19 Kasım 2022’de de Kuzey Kore’den silah doldurulan konteynerlerin Rusya’ya geri gönderildiğini gösterdiğini iddia etti.

KUZEY KORE’YE SİLAH SEVKİYATINI DURDURMA ÇAĞRISI
“Kuzey Kore’yi Wagner’e yaptıkları bu teslimatları derhal durdurmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullanan Kirby, Wagner’e bu kapsamda daha fazla yaptırım uygulayacaklarını bildirdi. Kirby, yaptırımların kapsamını henüz açıklamayarak konuyu öncelikle BMGK’ya taşımayı tercih ettiklerini ifade etti. Kirby, duyurulan ordu envanterinden Ukrayna’ya 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardımı hatırlatarak Ukrayna’ya kendilerini savunmaları için gerekli desteği sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Wagner’i “uluslararası suç örgütü” addetmesinin ve uygulanacak yaptırımların, söz konusu örgütün uluslararası alandaki faaliyetlerinin kısıtlanmasına ve diğer ülkelerin de benzer adımlar atmasına yardımcı olacağını belirten Kirby, diğer taraftan Ukrayna’ya yapılacak yardımların kapsamının her ülkenin kendi egemenliği uhdesinde vereceği bir karar olduğunu söyledi.

Kirby, Ukrayna’nın Kırım’a ilişkin olası operasyonuyla ilgili ise Kırım’ın, Ukrayna’nın bir parçası olduğunu, bu kararı verecek kişinin de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve askeri liderleri olduğunu ifade etti.

BREZİLYA DEVLET BAŞKANI, ABD’Yİ ZİYARET EDECEK
John Kirby, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın, şubat ayının başında ABD’ye geleceğini doğrulayarak ABD’nin Brezilya demokrasisine ve Lula’ya olan desteğini tekrarladı. Kirby, Haiti’deki suç örgütleri ve çetelerin artan şiddet eylemlerini önlemek için bu ülkeye gönderilmesi planlanan uluslararası barış gücü ile ilgili farklı ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini ancak bu konuda henüz bir açıklama yapmayacağını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de Başkan Joe Biden’ın 24 Ocak Salı günü Beyaz Saray’da Demokrat kongre liderleriyle bir araya geleceğini bildirdi.

Kaynak: AA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi