Heykeltıraş ‘ithal’ değilmiş: “Daha iyisini yapabilene çamur benden”

Meclis'in bahçesine TİKA tarafından dikilen büstlerin sahibi ortaya çıktı. "Bu iki büstün sahiplerine benzemediğini iddia edenler belli ki liderlerimizin bu dönemlerini kaçırmışlar" diyerek eserlerini savundu.

HABER MERKEZİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın ‘hediyesi’ olarak Meclis bahçesine dikilen büstlere tepkiler sürüyor. Sosyal medyada heykellerin ithal edildiği, yerli sanatçılar tarafından yapılmadığı dezenformasyonu dolaşırken bu sabah Meclis Başkanlığı yaptığı açıklamada büstleri yerli bir sanatçının yaptığını duyurdu. Açıklamanın ardından ortaya çıkan eserlerin sahibi Cafer Potinci eleştirileri yanıtladı. Potinci, “Bir işi bilen yapar, Az bilen akıl verir, Bilmeyen eleştirir, Yapamayan çamur atar. Benim atölyemde sizlere yetecek kadar çamurum var. Daha iyisini ben yaparım diyorsanız gelin heykel çamurunuz benden olsun” dedi.

Potinci’nin tepkiye neden olan açıklaması şöyle:

“İki gündür meclis bahçesine konulan büstler ile ilgili çirkin ve seviyesiz eleştirileri okuyorum. Evet o eleştirdiğiniz büstleri ben yaptım.

Siyasetten anlamayanı siyasetçi sanattan anlamayanı sanatçı diye nitelendirirseniz sonucun tabii ki bundan farlı olması beklenemez. Daha büst ile heykelin farkını bile bilmeyen ve sırf eleştirmek için eleştiren, büstün üzerindeki parlak vernikten ışık yansımasının en kötü olduğu açıyı alarak fotoğraf çekip hiç benzememiş demekle alkış alacağını düşünen, daha düne kadar Cumhurbaşkanımızın ardından olmayacak lafları söyleyip bugün bir numaralı milliyetçi olmuşlar ve Cumhurbaşkanımıza bu yakışmazdı diye eleştiri yapıyorlar.

Bir büst yapıldığı yaş dönemini yansıtır. Sizin beyninizdeki görüntü ile aynı olması beklenmez. Bu iki büstün sahiplerine benzemediğini iddia edenler belli ki liderlerimizin bu dönemlerini kaçırmışlar. Bir söz vardır: Bir işi bilen yapar, Az bilen akıl verir, Bilmeyen eleştirir, Yapamayan çamur atar. Benim atölyemde sizlere yetecek kadar çamurum var. Daha iyisini ben yaparım diyorsanız gelin heykel çamurunuz benden olsun.”

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi