Almanya ‘iki devletli çözüm seçenek değil’ I Kasulidis ‘Türkiye’deki seçimden sonra başlayalım’

"Önümüzde Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye'de olmak üzere üç seçim var. Diyaloğun yeniden başlatılmasına yönelik çabalar ancak Türkiye'deki seçimlerden sonra başlayabilir."

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Kıbrıs için iki devletli bir çözümün seçenek olmadığını söyledi.

Kıbrıslı mevkidaşı Ioannis Kasoulides ile Berlin’de dün düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Baerbock, adadaki gerilimin azaltılması için çaba göstermeye devam edeceğini kaydetti.

Baerbock, Kasoulides’e, “Almanya kesinlikle sizin tarafınızda. Çözüm ancak Birleşmiş Milletler kararları temelinde bulunabilir” dedi. Baerbock ayrıca, “Bölünmüşlüğüne dair bir tarihe sahip olan bir ülke olarak biz Almanlar, mevcut statükodan duyduğunuz hayal kırıklığını belki de diğer Avrupa ülkelerinden biraz daha iyi anlayabiliriz. Bu nedenle Almanya burada kararlı bir şekilde yanınızda duruyor. ” ifadelerini kullandı.

Kasoulides de “Bölünmenin bir çözüm olamayacağını” belirterek, “Önümüzde Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye’de olmak üzere üç seçim var. Diyaloğun yeniden başlatılmasına yönelik çabalar ancak Türkiye’deki seçimlerden sonra başlayabilir” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi