Katar’dan rüşvet aldığı ileri sürülen Kaili, eşini suçladı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) başkan yardımcısıyken yolsuzluk ve rüşvet iddiaları kapsamında gözaltına alınan Eva Kaili'nin Yunanistan'daki avukatı, basına yansıyan fotoğraflardaki paraların sadece bir kısmının Kaili'nin evinde bulunduğunu ifade ederek bu durumdan eşinin sorumlu olduğunu iddia etti.

Yunanistan’da yayın yapan MEGA TV’ye konuşan avukat Mihalis Dimitrakopulos, polis tarafından çekilmiş ve Belçika basınına yansıyan balyalar halindeki nakit paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Dimitrakopulos, dosyanın gizliliği nedeniyle ayrıntıları paylaşamayacağını vurgulayarak, fotoğraflarda paraların tam olarak kime ait olduğunun açık olmadığını savundu.

“KATAR’IN KAİLi’YE RÜŞVET VERMEK İÇİN HİÇBİR SEBEBİ YOKTU”
Belçika Federal Savcılığı’nın yolsuzluk ve rüşvet soruşturması çerçevesinde farklı noktalarda ele geçirdiği yüklü miktardaki para destelerinin, dokuz farklı noktada yapılan arama sonucu bulunduğuna dikkati çeken Dimitrakopulos, fotoğraftaki paraların bir kısmının Kaili’nin evinde bulunduğunu belirtti. Dimitrakopulos, “Kaili’nin evinde bulunan paraların Kaili ile hiçbir ilgisi yoktur. Evinde eşi de vardı. Eşi, o paraların kime ait olduğuna ilişkin cevapları verecek tek kişidir” dedi.

Kaili’nin babası Aleksandros Kaili’nin yanındaki bir valizde para bulunduğu bilgisinin doğru olduğunu ifade eden Dimitrakopulos, bu paraların kendisine Kaili’nin aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan eşi Francesco Giorgi tarafından verildiğini ileri sürdü ve, “Katar’ın Kaili’ye rüşvet vermek için hiçbir sebebi yoktu ” diye konuştu.

Kaili’nin Katar’ı ziyaretinin AP Başkanı Roberta Metsola’nın bilgisi ve yönlendirmeleri dahilinde olduğunu belirten Dimitrakopulos, Kaili’nin Katar çıkarları için özel bir hizmeti olmadığını iddia etti.

KATAR’DAN RÜŞVET ALDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ
Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulunda dün yapılan oylamada, Kaili’nin başkan yardımcılığı görevinin elinden alınması 1’e karşı 625 milletvekilinin oyuyla kararlaştırılmıştı. AP’nin 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili hakkındaki karar hemen yürürlüğe girmişti.

Basında çıkan haberlerde, Kaili ve gözaltına alınan diğer kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilmişti. Katar ise iddiaları reddetmişti.​​​​​​​ Katar’ın Avrupa Birliği Misyonu’ndan yapılan açıklamada, “Basında haberleri çıkan bazı kişilere yönelik suçlamalarla Katar’ın ilişkilendirilme çabalarının kesin bir dille reddedildiği” ifade edilmiş, Katar devletinin birtakım iddialarla ilişkilendirildiği bu haberlerin asılsız olduğu belirtilmişti.

Kaynak: AA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi