KIBRIS’I BİRLEŞTİRECEK GENÇLER ARANIYOR

Avrupa Komisyonu, iki toplumun gençlerinin lise eğitimlerinin son iki yılında Avrupa’da eğitim almasını sağlayan burs programına 1, 5 milyon Euro ayırdı.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Siyasi İşler Basın Müşaviri Dr. Kezban Akansoy, 2023-2025 akademik yılında United World College (UWC) bünyesinde eğitim almaya yönelik burs çağrısının 31 Ocak 2023’e kadar açık olduğunu duyurdu. Program 15-17 yaş arası Kıbrıslıları kapsayacak.

ULUSLARARASI ‘BARIŞ ELÇİLERİ’
Katılımcılar, barış savunucuları topluluğu yaratmayı amaçlayan uluslararası UWC mezunları arasına katılacak ve sadece kendi yaşamlarını sürdürme ve dönüştürmede değil, aynı zamanda Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin yolunu açmada aktif rol üstlenecek.

Siyasi İşler’den Basın Müşaviri Kezban Akansoy’un açıklaması şu şekilde:

“Avrupa Komisyonu, 2023-2025 akademik yılında United World College (UWC) bünyesinde eğitim almaya yönelik burs çağrısının 31 Ocak 2023 tarihine kadar açık olacağını duyurmaktan memnuniyet duyar. Avrupa Birliği, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında 2020 yılından bu yana Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin lise eğitimlerinin son 2 yılını dört UWC okulundan birinde okumaları için burs vermektedir: UWC Adriatic (İtalya), UWC Maastricht (Hollanda), UWC Mostar (Bosna) ve UWC Robert Bosch College (Almanya).

Bu program, 15-17 yaş arası Kıbrıslıların, toplumlararası diyalog ve uzlaşmaya odaklanan Uluslararası Bakalorya programına katılmaları için tasarlanmış iki yıllık geniş kapsamlı bir burs programıdır. AB ve UWC, eğitimin birlik, şefkat ve barış için itici bir güç olduğu görüşünü paylaşmaktadır.

Burs hakkını kazanacak başvuru sahipleri, UWC’nin seçim prosedürleri doğrultusunda, entelektüel merak ve motivasyonları, aktif bağlılıkları, sosyal yeterlilikleri, dayanıklılıkları, kişisel sorumlulukları ve dürüstlükleri temel alınarak seçilecektir.

UWC bünyesindeki AB burs programı gençlerin kültürlerarası, girişimcilik ve liderlik becerilerini geliştirmenin yanı sıra toplumlarını etkileyen çok çeşitli sosyal konuları tartışmak üzere gençleri bir araya getirmeyi amaçlayan gençlik katılım faaliyetleri ve kısa kurslar da içermektedir. AB Bursundan yararlanacak bütün katılımcılar barış savunucuları topluluğu yaratmayı amaçlayan uluslararası UWC mezunları arasına katılacak ve sadece kendi yaşamlarını sürdürme ve dönüştürmede değil, aynı zamanda Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin yolunu açmada aktif rol üstleneceklerdir.”

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi