Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen’e katılımı veto edildi; Hırvatistan yılbaşından itibaren dahil olacak

Hırvatistan'ın 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Schengen bölgesine dahil olacağı kesinleşti.

Avrupa Konseyi’nde kabul edilen kararla birlikte Schengen bölgesi on yıldan uzun süredir ilk defa genişlemiş olacak. Oturumda Avusturya’nın itirazı nedeniyle Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen alanına üyeliği reddedildi.

Euronews’te yer alan habere göre, Hırvatistan’ın AB temsilciğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Son adım da tamamlandı. Konsey kararı kabul etti. Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’ten itibaren Schengen alanına katılacağı teyit edildi” denildi.

Karar Brüksel’de düzenlenen AB İçişleri Bakanları toplantısında alındı. AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Çekya da kararı doğruladı ve bu kararla Schengen bölgesinin on yıldan uzun süredir ilk defa genişlediğini belirtti. Son olarak Lihtenştayn 19 Aralık 2011’de Schengen alanına üye olmuştu. Hırvatistan ayrıca 1 Ocak 2023’ten itibaren AB’nin ortak para birimi Euro alanına da katılacak.

BULGARİSTAN VE ROMANYA’YA ‘HAYIR’ DENİLDİ
Hırvatistan’ın oy birliği ile yeşil ışık aldığı oturumda Avusturya’nın itirazı nedeniyle Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen alanına üyeliği reddedildi. Hollanda da Romanya’ya ‘evet’ derken, Bulgaristan’a ‘hayır’ oyu kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas gazetecilere yaptığı açıklamada “Kalan birkaç tereddüt siyasi ve bunlar Schengen genişlemesi ile zayıf değil daha güçlü olduğumuza dair basit gerçeği baltalıyor. Ve ikinci olarak Schengen’in genişlemesi daha fazla ve iyi kontrol anlamına geliyor, daha az değil” değerlendirmesinde bulundu.

Schengen alanı AB’nin 22 üyesi ve ve ayrıca İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’ı da kapsayan 26 ülkede yaşayan yaklaşık 420 milyon kişinin pasaport kontrolü olmaksızın sınırlara arasında serbest seyahatine olanak tanıyor. Avrupa’nın mikro ülkeleri Monako, Vatikan ve San Marino da fiilen Schengen alanında yer alıyor.

Schengen alanına katılım bütün AB üyeleri için yasal zorunluluk olmasına karşın, AB üyelerinden yalnızca İrlanda’nı Schengen alanına girmemesi müzakerelerle kabul edildi. Kuzey ve güney olarak ikiye bölünmüş olan Kıbrıs da Schengen alanına başvuruda bulunmadı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi