TC Bakanı Fatih Dönmez: Şırnak’taki petrol keşfi karada yapılmış en büyük keşif olabilir

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şırnak'ta yapılan petrol keşfine ilişkin yaptığı açıklamada "Son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var" dedi.

TVPLUS

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 24 TV’nin “Yüz Yüze” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şırnak’ta yapılan petrol arama çalışmalarına ilişkin konuşan Dönmez, o bölgelerde yaklaşık bir yıldır sismik araştırmalarına yoğunluk verildiğini söyledi.

Dönmez, daha önce güvenlik nedeniyle petrol arama çalışmalarının güvenli bir şekilde yapılamadığını kaydederek, “Sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“RAKAMI AÇIKLAMAK İSTEMİYORUZ AMA ÜMİTLİYİZ”
İlk 5 kuyuda yakalanan üretim rakamlarının artabileceğini de kaydeden Dönmez, “Orada keşif amaçlı sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazı rakamlar telaffuz ediliyor ama netleştirmeden de açıklamak istemiyoruz. Çünkü bir rakam telaffuz ettiğimizde doğruluğuna emin olmamız lazım ama ümitliyiz açıkçası, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda da göreceksiniz son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Biraz daha bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu da açıklayacağız.

Orada şu anda 4 kuyuda üretim var. Beşinci kuyuda sondaj tamamlandı. Arkadaşlar üretime alacaklar. Oradaki günlük üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Peki Türkiye’nin toplam üretimi ne kadar? Biz 1200 kuyudan günlük 65 bin varil petrol üretiyoruz. Bu sahaya ilişkin rezerv tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra kaç kuyu daha açabiliriz” ifadelerini kullandı.

Artvin’deki Yusufeli Barajı’na yönelik de konuşan Dönmez, mayıs ayının sonu gibi ilk üretime başlayacağını ve Elektrik Üretim AŞ tarafından devreye alınacağını belirterek şunları söyledi:

“Şu anda su tutmaya başladı. Yusufeli Barajı, 568 megavatlık kurulu güce sahip. Yıllık 1,7 milyar kilovatsaat civarında elektrik üretimi yapabilecek. Orası kabaca 2,5 milyon insanımızın elektriğini tek başına karşılayabilecek bir potansiyele sahip. Yıllık 5 milyar lira civarında bir geliri olacak”

Kaynak: AA

Girne Belediyesi