Greenpeace: Fransa’nın Rusya’dan uranyum almayı sürdürmesi skandal

Çevreci sivil toplum kuruluşu (STK) Greenpeace, Ukrayna savaşı sürerken Fransa'nın Rusya'dan uranyum satın almasını "skandal" diye niteledi.

Greenpeace, 29 Kasım’da Mihail Dudin adlı geminin Kuzey Fransa’daki Dunkerque limanına onlarca varil doğal uranyum ve zenginleştirilmiş uranyum teslimatı yaptığını bildirdi.

Geminin daha sonra Rusya’ya yola çıktığı ve 6 Aralık’ta Sankt-Peterburg limanına yanaşmasının beklendiği ifade edildi.

Greenpeace’ten Pauline Boyer, “Ukrayna’daki savaş kızışırken Rusya’yla nükleer ticaretin devam etmesi skandal. Aynı tas aynı hamam” dedi.

Boyer, Dunkerque limanına Rusya’dan 28 Eylül’de 10 varil, 13 Eylül’de 20 varil, 24 Ağustos’taysa 52 varil uranyum gönderildiği belirtti.

STK, hükümete Kremlin’le nükleer ticareti sonlandırma çağrısı da yaptı.

Fransız devletine ait enerji şirketi EDF’nin alt kuruluşu olan nükleer reaktör işletmecisi Framatome, teslim alınan uranyumların nükleer yakıt üretiminde kullanılacağını açıkladı.

Şirket, yakıtın bir kısmının firmanın müşterilerine bir kısmının da nükleer denizaltılarında kullanılması için Fransız ordusuna satılacağını belirtti. EDF ise teslimatın uluslararası yaptırımları ihlal etmediğini savundu.

Uranyum ithal eden Fransa, bu elementi işleyerek Rusya’ya geri satıyor. Hükümet, EDF ve hisselerinin çoğu devlete ait Orano şirketlerinin ihracatlarının ekimde durdurulacağını açıklamıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi