Ukrayna’nın diplomatik misyonlarına hayvan gözleri içeren mesajlı zarflar gönderildi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, ülkesinin yurt dışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarına hayvan gözleri içeren mesajlı zarflar gönderildiğini duyurdu.

Nikolenko, Ukrayna’nın İspanya, Macaristan, Hollanda, Polonya, Hırvatistan ve İtalya’daki büyükelçilikleri, Napoli (İtalya) ve Krakov (Polonya) başkonsoloslukları ile Brno’daki (Çekya) konsolosluğa kana benzer bir sıvı içinde bekletilmiş paketlerin gönderildiği kaydedildi.

Nikolenko ayrıca Vatikan Büyükelçisi’nin dairesinin girişinin tahrip edildiğini ve Kazakistan’daki misyonun da “daha sonra teyit edilemeyen” bir bomba tehdidi aldığını sözlerine ekledi. Roma Büyükelçiliği’ndeki kaynaklar ise ön kapıya hayvan dışkısı bırakıldığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba paketleri ve eylemleri, ülkesinin büyükelçilik ve konsolosluklarını korkutmak ve gözdağı vermek amacıyla yapılan çok iyi planlanmış saldırıların bir parçası olarak tanımladı.

İki gün önce İspanya’nın başkenti Madrid’deki Ukrayna Büyükelçiliği’ne ulaşan bir mektubun patlaması sonucu bir elçilik çalışanı yaralanmıştı.

Olayın ardından dün de ülkedeki başbakanlık ve savunma bakanlığı dahil beş farklı adrese içinde küçük ölçekli patlayıcı madde bulunan zarf gönderildiği açıklanmıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi