Ekonomik krizdeki Küba’ya Türkiye’den destek sözü

Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik krizde Türkiye, Çin, Rusya ve Cezayir'in borçların yeniden yapılandırılması ve yatırım finansmanı sağlanması için destek olacağını açıkladı.

Küba’da yaşanan ekonomik sıkıntılara çözüm bulmak için Türkiye, Çin, Rusya ve Cezayir’i ziyaret eden Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, ülkesine dönüşte açıklamalarda bulundu.

Devlet televizyonunda konuşan Kübalı lider, ziyaret ettiği Türkiye, Çin, Rusya ve Cezayir’in borçların yeniden yapılandırılması, ticaret ve yatırım finansmanı sağlanması için destek olacağını söyledi.

Başkan Diaz-Canel, “Bu ülkelerle borcumuzun yeniden yapılandırılması konusunda anlaştık, bu da bize ödeme kolaylığı sağlıyor” dedi. Ancak Diaz-Canel hangi ülkeye ne kadar borç olduğu ve nasıl yapılandırıldığı konusunda detay vermedi.

Başkan Diaz-Canel, ayrıca rakam vermedi ancak Rusya ve Cezayir’in petrol tedariğini artıracağını da sözlerine ekledi.

Pandemi sonrası ekonomisi toparlanamayan Komünist ülkede, elektrik kesintilerinden gıda, ilaç ve yakıt kıtlığına kadar bir dizi sorun yaşanıyor. Ayrıca ülkenin dış borcu ‘devlet sırrı’ sayıldığı için resmi olarak açıklanmıyor. Ancak salgın öncesinde 2019’da Küba dış borcunu 19,6 milyar dolar açıklamıştı.

Kaynak: Reuters

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi