Polonya, barınma merkezlerindeki Ukraynalı mültecilerden ücret alacak

Polonya'da yaklaşık 1,5 milyon Ukraynalının yaşadığı belirtiliyor.

TVPLUS

Polonya’da barınma merkezlerinde kalan Ukraynalı mültecilerin barınma ve yemek masraflarına katılmasını öngören tasarı bakanlar kurulu tarafından onaylandı.

Polonya’da Bakanlar Kurulu’nun onayladığı tasarıya göre devlet tarafından finanse edilen yurt ve otel odalarında 120 günden uzun kalan Ukraynalı mülteciler maliyetin yüzde 50’sini, 180 günü tamamlayanlar ise maliyetin yüzde 75’ini karşılayacak.

Devlet tarafından finanse edilen okul yurtları ve otel odaları gibi konaklama alanlarında 120 günden uzun süre kalanlar günlük 40 zlotiden (8,83 dolar) fazla olmamak koşuluyla maliyetin yüzde 50’sini karşılamak zorunda kalacak. 180 günün tamamlanmasının ardından ise 60 zlotiden (13,25 dolar) fazla olmamak kaydıyla maliyetin yüzde 75’i mülteci tarafından karşılanacak.

Söz konusu plana yaşlılar, engelleri nedeniyle çalışamayanlar ve hamileler dahil edilmeyecek.

POLONYA’DAN AYRILANLARA YARDIM ÖDEMELERİ KESİLECEK
Polonya Sosyal Sigorta Kurumu, bir Ukrayna vatandaşının ülkeye her giriş ve çıkış tarihinde bilgilendirilecek ve Polonya’dan ayrılan kişilere yardım ödemeleri askıya alınabilecek.

Yeni kuralların 1 Mart 2023 itibarıyla geçerli olması bekleniyor. Bakanlar Kurulu’nda alınan kararların sonraki onaylanma mercii ise Polonya Meclisi olacak.

Polonya’ya Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başından bu yana 8 milyon Ukraynalı mülteci giriş yaptı. Bunların büyük kısmı ya ülkelerine geri döndü ya da Batı Avrupa ülkelerine sığındı.

Polonya topraklarında halihazırda yaklaşık 1,5 milyon Ukraynalının yaşadığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Girne Belediyesi