Zelenskiy: Rusya Ukrayna’da enerji altyapısını bombalayarak insanlığa karşı suç işliyor

Ülkesinin talebi üzerine olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne hitap eden Zelenskiy, Rusya'nın orantısız saldırılar düzenleyerek düzenli olarak kentleri tahrip ettiğini söyledi.

TVPLUS

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’yı, geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açan ülkesinin enerji altyapısına yönelik son saldırıları sonrası, insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

Rusya’nın bir günde 70 füze saldırısı düzenlediğini belirten Zelenskiy, “Sivillerin yaşadığı binaları, okulları, hastaneleri ve ulaşım altyapısını hedef alıyorlar” dedi.

Zelenskiy, “Rusya’nın son saldırıları sonrası milyonlarca insan ısınamadan ve susuz yaşıyor. Bu, Rusya’nın terör formülü” diye konuştu.

Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “kışı silah olarak kullandığını” söyledi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzia ise “Biz sadece Ukrayna’nın askeri altyapısına zarar vermeye çalışıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın çok büyük bölümüne, Rusya’nın son saldırıları sonrası elektrik verilemiyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko kentte halkın en az yüzde 80’inin elektriksiz ya da susuz yaşadığını söyledi.
Ukrayna yönetimi, 3 nükleer reaktörü, elektrik kesintisi nedeniyle kapattı.

ABD, Rusya’nın geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açan son saldırılarına tepki göstermiş, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Sivil altyapıya yönelik bu saldırılar savaş suçudur” demişti.

Rusya’nın dün Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinde düzenlediği saldırılarda en az 6 sivil öldü.

Ukrayna’nın güneyindeki Zaporijya kentinde ise yeni doğan bir bebeğin, bir füzenin doğum ünitesine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Ukrayna’daki son saldırılarıyla ilgili yorum yapmadı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyaret eden Peskov, “Ukrayna’daki özel operasyonlarının kesinlikle başarılı olacağını” söyledi.

Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamıştı.

Kremlin, işgalle birlikte Ukrayna’da yürüttüğü savaşı, “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.

MOLDOVA DA BÜYÜK ÖLÇÜDE KARANLIĞA GÖMÜLDÜ
Öte yandan, Ukrayna’ya komşu ülke Moldova’da da, saldırılarda doğrudan hedef alınmasa da, zaman zaman elektrik kesintileri yaşanıyor. Moldova Başbakan Yardımcısı Andrei Spinu, ülke topraklarının çoğuna elektrik verilemediğini söyledi. Moldova ve Ukrayna’nın ortak enerji hatları bulunuyor.

BBC’ye konuşan Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, ülkesindeki elektrik kesintilerinin insani krize yol açabileceğini söyledi.

Nicu Popescu, “Moldova’nın yüzde 90’ı elektriksiz kaldı. Ancak sorun büyük oranda çözüldü” dedi.

Moldova’nın geleneksel olarak enerji ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda Ukrayna ve Rusya’ya güvendiğini belirten Popescu, “Şimdi kimden elektrik ve gaz alacağız, emin değilim” diye konuştu.

Popescu ayrıca, elektrik kesintilerinin sürmesi halinde, birçok Moldovalılının Avrupa Birliği ülkelerine gidebileceğini, bunun da Avrupa çapında krize neden olabileceğini söyledi.

Girne Belediyesi