Kremlin’den ‘Erdoğan ve Esad görüşmesi’ açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ve Esad’ın Rusya’da görüşme olasılığı üzerine yaptığı açıklamada "böyle bir görüşmenin Moskova'da yapılabileceğini" söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriyeli Devlet Başkanı Beşar Esad arasında görüşme olacağı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Sputnik’in haberine göre, Peskov, henüz Erdoğan ve Esad arasında Rusya’da görüşmenin düzenlenmesine ilişkin bir anlaşmanın olmadığını fakat böyle bir görüşmenin mümkün olduğunu belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Peskov, Erdoğan ve Esad’ın Rusya’da görüşme olasılığına ilişkin bir soru üzerine, “Teoride böyle bir görüşme mümkün fakat bu konuda hiçbir anlaşma yok” ifadesini kullandı.

GÖRÜŞME HABERLERİ GÜNDEMDE
Son dönemde bölgede tansiyon yüksek olsa da Erdoğan’ın Esad ile görüşmeye yeşil ışık yakmasıyla birlikte bölgeden birçok açıklama gelmeye başladı.

Rus medyasında yer alan haberlerde İran Dışişleri Bakanı’nın danışmanı Ali Aşgar Hacı, Türkiye ile Suriye arasındaki görüşmelerin aylar önce başladığı belirtti. Astana’daki Suriye görüşmelerinde İran heyetinin başında olan Hacı, tarafların Tahran’da Temmuz ayında gerçekleşen Rusya-Türkiye-İran zirvesinden sonra görüştüğünü söyledi. Hacı, iki ülke arasında güvenlik konusunda görüşmelerin olduğunu aktardı.

Basın toplantısında açıklamalarını detaylandıran Hacı, “Görüşmeler bu zamana kadar iyi geçti ve görüşme gelecekte de devam edecek” dedi.

Reuters, Eylül ayının ortasında bazı kaynaklara dayandırdığı haberinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Suriyeli mevkidaşı Ali Mamlouk ile görüştüğünü aktarmıştı. Reuters’ın haberinde iki ülkenin dışişleri bakanlarının da görüşmesinin gündemde olduğu belirtilmişti.

“ESAD, ERDOĞAN’IN ‘ŞAM TEKLİFİNİ’ REDDETTİ”
Associated Press’in Lübnanlı bir siyasetçiye dayandırarak aktardığı habere göre Erdoğan’ın, İranlılar üzerinden Esad’a, Türk yetkilileri görüşme yapmak için Şam’a göndermeyi teklif ettiği ancak Esad’ın reddettiği iddia edildi.

Habere göre Esad, üçüncü bir ülkede görüşülebileceği yanıtını verdi.

ERDOĞAN’DAN ‘ESAD’LA GÖRÜŞME’ AÇIKLAMASI
Erdoğan bugün AKP grup toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esad ve Sisi ile görüşme olur mu sorusuna Erdoğan, “Olabilir” dedi.

“İkinci görüşme ne zaman olur, tarih verilir mi?” sorusuna Erdoğan, “Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz eninde sonunda adımlarımızı atarız” yanıtını verdi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi