Türkiye’de uygulanan sosyal hizmet modelleri Kıbrıs’ta da yaygınlaşacak

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, Kıbrıs için oluşturulan sosyal hizmet programı paylaşıldı.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında sosyal hizmetler alanında yapılan iş birliği kapsamında, Kıbrıs’ın kuzeyinde ailelerin ihtiyaçlarına yönelik kurs programları oluşturulacak, Aile Danışmanlığı hizmet modelinin geliştirilmesi, Sosyal Hizmet Merkezleri modelinin oluşturulması ve Aile Sosyal Destek Programının uygulanması için teknik destek verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık tarafından yürütülen sosyal hizmet modelleri, Kıbrıs’ın kuzeyinde de yaygınlaştırılıyor.

Türkiye ile KKTC arasındaki 2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında hazırlanan “Kıbrıs İşbirliği ve Eylem Planı” çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve 14 kişilik Kıbrıs heyeti, ağustosta, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gelerek, hizmetleri yerinde inceledi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililerle, mevzuat, aile temalı çalışmalar ve uygulamalar konusunda toplantılar yapıldı, fikir alışverişinde bulunuldu, bakanlığa bağlı kuruluşlara saha ziyaretleri yapıldı.

“Kıbrıs Gazilerinin Kıbrıs Gençleri ile Mavi Vatan Buluşması” Projesiyle de Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış 7 Kıbrıs gazisi, Kıbrıs’ı ziyaret ederek gençlerle bir araya geldi.

TÜRKİYE’DEN KKTC’YE ÇALIŞMA ZİYARETİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran’ın başkanlığında, bakanlık uzmanlarından oluşan heyet de geçtiğimiz hafta adaya gelerek, çocuk yuvası, engelli rehabilitasyon merkezi gibi noktalara çalışma ziyareti yaptı, ortak stratejiler ve kadın girişimcilere yönelik iş birlikleri değerlendirildi.

Türkiye’de kadın alanındaki çalışmalar konusunda tecrübe aktarımı amacıyla, Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planının tanıtımı yapıldı.

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’nde yer alan faaliyetlere benzer çalışmaların Kıbrıs’ta da uygulanabilirliği üzerine istişarelerde bulunuldu.

Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi çalışmaları kapsamında kadın girişimciler yerinde ziyaret edildi ve iyi uygulama örnekleri Kıbrıslı yetkililere sunuldu.

YIL SONUNA KADAR PLANLANAN DİĞER POLİTİKA VE EYLEMLER

Açıklamaya göre, eylem planı kapsamında, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan diğer politika ve eylemler şöyle:

“Risk altındaki çocuklara yönelik arz odaklı hizmetlerin yaygınlaştırılması sağlanacak.

Aile Eğitim Programı doğrultusunda, ailelerin ihtiyaçlarına yönelik kurs programları oluşturulacak. Türkiye Aile Yapısı Araştırması, Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırması gibi sosyal araştırmaların Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler ve ilgili kurumlarla iş birliği yapılarak, gerçekleştirilmesi konusunda destek sağlanacak.

Aile Danışmanlığı hizmet modelinin geliştirilmesi, Sosyal Hizmet Merkezleri modelinin oluşturulması ve Aile Sosyal Destek Programının uygulanması için teknik destek verilecek.

Engelli ve yaşlılara yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri ile erişilebilirliğin sağlanması konusunda teknik destek sağlanacak.

Ortak çalışma grubuyla Kıbrıs’ta sosyal yardım programları belirlenmesine ilişkin teknik yardımda bulunulacak.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi