Putin, Rusya’nın geçen ay Ukrayna’dan ilhak ettiği 4 bölgede sıkıyönetim ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'dan ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti. Karar gece yarısı yürürlüğe girdi.

Putin Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, “Kiev rejimi halkın iradesini görmezden geldi. Müzakere önerilerini reddetti, silahlar susmadı, siviller ölüyor” dedi.

Ukrayna’yı “terörist metotlara” başvurmakla suçlayan Putin, “Ülkemize sabotaj grupları gönderiyorlar” diye konuştu.

Putin ayrıca ülkesiyle Kırım’ı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’ne düzenlenen saldırı sonrası başka saldırı girişimlerini önlediklerini iddia etti, “nükleer tesislerinin de hedef alınmak istendiğini” öne sürdü.

Rusya yasaları uyarınca, sıkıyönetim ilan edilen bölgelerde ordu güçlendiriliyor, sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor, hareket serbestisi kısıtlanıyor.

Rusya; Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği ve uluslararası toplumun tanımadığı referandumların ardından bu bölgeleri 30 Eylül’de ilhak etmişti.

Putin ayrıca Rusya’da tüm bölge valilerine, kamu düzeninin tesisine yardımcı olmaları için “ek yetkiler” verileceğini açıkladı.

Rusya lideri bu kararla, ülkede kritik önemdeki tesislerin korunacağını söyledi.

RUSYA, HERSON’DA SİVİLLERİ TAHLİYE ETMEYE BAŞLADI
Öte yandan Rusya, ilhak ettiği Herson bölgesindeki sivilleri tahliye etmeye başladı.
Rusya yetkilileri, yaklaşık 50-60 bin kişinin, kendi güvenlikleri için tahliye edileceğini açıkladı.

Ukrayna askerlerinin burada ciddi ilerleme kaydettiği ve Herson şehrini yakın zamanda geri alabileceği bildiriliyor. Herson, Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği ilk büyük şehirdi. Stratejik konumdaki kentin geri alınması, Ukrayna için önemli bir başarı olacak.

Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin başına geçirilen General Sergey Surovikin, Herson kentinin “zor durumda olduğunu” ve sivillerin tahliye edileceğini söylemişti.

Surovikin “Rus ordusu tahliyenin güvenli bir şekilde geçmesini sağlayacaktır” demişti.
Rusya’nın bölgeye atadığı yerel yönetici Kirill Stremousov da Ukrayna birliklerinin yakın gelecekte kent merkezine saldırmaya başlayabileceğini söyledi.

Telegram üzerinden bir mesaj yayımlayan Stremousov “Söylediklerimi ciddiye alın. Olabildiğince hızlı bir tahliyeden bahsediyorum” dedi, özellikle de Dinyeper Nehri’nin batısında yaşayanların risk altında olduğunu söyledi.

Ukrayna ise bölgedekilere Rusya’nın hareketlerini uygulamamasını söyledi. Herson yerel yönetimi, Rusya’nın sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak istediğini ifade etti.

İşgal bölgesindeki sivillerin işgal güçleri tarafından tahliyesi savaş suçu kabul ediliyor.

Bölge halkına dün gece, Ukrayna güçlerinin yaşam alanlarına yaptığı saldırılardan korunmak için acilen bölgeyi terk etmelerini isteyen mesajlar gönderildi. Dinyeper Nehri’ni geçmek için araçların dün sabah 07.00’den itibaren hazır olacağı belirtildi.

Ukrayna birlikleri, Herson’ın kuzey ve batısındaki toprakları birkaç haftadır yavaş yavaş ele geçiriyor.
General Surovikin de açıklamasında “Özel operasyon bölgesinde durum gergin” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın bölgeye çok sık roket saldırısı düzenlediğini belirten Surovikin, bir köprü ve barajın hasar gördüğünü, bu durumun gıda, su ve elektrik dağıtımında aksaklıklara yol açtığını söyledi.

Rusya Parlamentosu’nda tahliye planlarını anlatan Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Hüsnüllin, tahliye edilecek kişilere Rusya’nın herhangi bir yerinde barınma imkanı verileceğini, arkalarında bırakmak zorunda kaldığı beyaz eşyaların yerine yenisinin temin edilmesi için de kişi başı 100 bin ruble (30 bin TL) aktarılacağını söyledi.

Herson’da savaş öncesi nüfus yaklaşık 300 bindi.

Bu sayının 150 bine düştüğü tahmin ediliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi