İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın özel danışmanı görevden alındı, hakkında etik soruşturması açılacak

İngiltere'de son günlerde, medyaya isimlerinin gizli kalması koşuluyla Truss adına konuşan kişilerin bazı sözleri tartışma yaratmıştı.

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın en üst düzey danışmanlarından Jason Stein görevden alındı. Truss’ın özel danışmanı Stein hakkında soruşturma açılacak. Soruşturmayı hükümet üyelerinin davranış standartlarının denetlenmesinden sorumlu birim yürütecek.

Jason Stein, BBC’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı, gelişmelerle ilgili yorum yapmadı.

Truss’ın sözcüsü de Stein ile ilgili haberler sorulduğunda, “Başbakan bazı açıklamaların tamamen kabul edilemez olduğunu çok net şekilde söyledi” dedi.

Sözcü açıklamasında Stein’ın adını anmadı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den bir kaynak da, Stein’ın istifa edip etmediği sorulduğunda “Ben öyle olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Stein, daha önce Hazine Müsteşarlığı yaptığı dönemde Truss’a danışmanlık yapmış, Muhafazakar Parti’deki liderlik yarışı sırasında da Truss için çalışmıştı.

İngiltere’de son günlerde, medyaya isimlerinin gizli kalması koşuluyla Truss adına konuşan kişilerin bazı sözleri tartışma yaratmıştı.

Muhafazakar Parti’nin bazı milletvekillerinin hafta sonu bazı Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamaya sert tepki göstermişti.

Sunday Times gazetesi, Truss’ın geçmişte Maliye ve Sağlık Bakanı olarak görev yapan Sajid Javid’in “beş para etmez” olduğunu düşündüğünü yazmıştı.

Javid, Cuma günü görevden alınan Kwasi Kwarteng’in yerine adı maliye bakanlığı için geçenler arasındaydı. Ancak Truss bu göreve geçmişte Sağlık ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapan isimlerden Jeremy Hunt’ı atamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi