Dünyanın kadın dışişleri bakanları İran protestolarını görüşmek için bir araya geliyor

Dünyanın kadın dışişleri bakanları bugün Kanada'nın ev sahipliğinde sanal toplantıda bir araya gelerek İran'da devam eden protestoları tartışacak.

Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly mevkidaşları ile bugün bir araya geleceklerini duyurdu.

İranlı Mahsa Amini’nin geçtiğimiz ay Tahran ahlak polisi tarafından alıkonulması sonrası ölümüyle ateşlenen protestolar hala devam ediyor.

1979 devriminden bu yana İslam Cumhuriyeti’ne karşı ‘en cesur meydan okumalardan’ biri olarak şimdiden tarihe geçen gösterilerin kısa süre içerisinde sona ermesi de beklenmiyor.

“Net bir mesaj vereceğiz”
kanadalı Bakan Joly, “Meslektaşlarım ve ben net bir mesaj göndermek için toplanacağız: İran rejimi, özellikle kadınlara yönelik vahşi saldırılar da dahil olmak üzere halka karşı her türlü şiddet ve zulme son vermelidir. Kanada, insan hakları için savaşan tüm cesur İranlıların yanında olmaya devam edecektir. Kadın hakları insan haklarıdır” dedi.

Joly’nin ofisi, sanal toplantının yetkililerin İran halkına destek olmak adına çabalarını koordine etme fırsatı vereceğini kaydetti.

Kanada, İran’a yaptırım uygulama konusunda ABD dahil diğer ülkelere katılmıştı.

Mevcut huzursuzluk İran hükümetini devirmeye yakın görünmese de, İran’ın nükleer yetenekleriyle ilgili görüşmelerin çıkmaza girmesi ve Tahran’ın Rusya’ya işgalde destek vermesiyle uluslararası endişeler arttı.

İran, protestolara destek veren ülkeleri içişlerine karışmakla suçladı
İran yabancı ülkeleri içişlerine karışmakla suçlarken, uluslararası bir yarışmada başörtüsüz yarışarak tartışmalara neden olan tırmanma atleti Elnaz Rekabi’nin İran’a dönüşü ve bir kahraman gibi karşılanması konuyu gündemde tutmaya devam etti.

İran’ın Kürdistan bölgesinden gelen Amini, Tahran’da ahlak polisi tarafından “uygunsuz kıyafeti” nedeniyle gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi